• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Minister Niedzielski: do piątku decyzja w sprawie szczepienia 16 i 17 latków, później być może młodsze roczniki

Autor: Marzena Sygut • Źródło: TVN 24, Rynek Zdrowia12 maja 2021 15:20

Szczegóły ws. szczepienia nastolatków w wieku 16, 17 lat zostaną podane do piątku. Jeżeli EMA zatwierdzi je dla 12-15 latków, też damy taką możliwość – przekazał Niedzielski.

Minister Niedzielski: do piątku decyzja w sprawie szczepienia 16 i 17 latków, później być może młodsze roczniki
Minister Adam Niedzielski nie wyklucza objęcia szczepieniami dzieci w wieku 12-15 lat, FOT. Facebook
  • Do piątku poznamy decyzję i plan w sprawie szczepienia przeciwko Covid-19 - 16, 17-to letniej młodzieży
  • Możliwość szczepienia dotyczy tylko jednego produktu - szczepionki  Pfizer. Tylko ta w ChPL-u ma dopuszczenie dla osób od 16 roku życia
  • Nastolatek nie zostanie zaszczepiony, nawet jeśli będzie chciał, w przypadku braku zgody opiekuna prawnego
  • Minister Niedzielski zapewnia, że jeśli tylko EMA zatwierdzi szczepienie dla 12-15 latków polski rząd też podejmie taką decyzję

Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadając na pytania dziennikarza TVN24 spod Instytutu „Centrum Zdrowia Dziecka” podkreślił, że szczegóły dotyczące szczepień nastolatków zostaną podane do piątku. - Obecnie kończymy projektowanie, bo to jest świeża decyzja – zaznaczył.

Szczepienie nastolatków tylko za zgodą opiekuna prawnego

Wyjaśnił też, że jest obecnie możliwość rejestracji w punktach, i te szczepienia bardzo szybko nastąpią. - Dotyczą one oczywiście tylko jednego preparatu, który jest dopuszczony dla tej grupy wiekowej – Pfizera, bo pozostałe preparaty nie mają tego dopuszczenia – podkreślił minister Niedzielski.

Podkreślił również, że jeśli 17-to latek będzie chciał się zaszczepić a rodzic się nie zgodzi, to niestety nie zostanie zaszczepiony, gdyż zgoda rodzica jest konieczna. – Opinia prawna jest taka, że musi być zgoda rodzica, ale obecność przy szczepieniu, nie jest wymagana.

Dodał też, że decyzja dotycząca odblokowania tych roczników akurat teraz wynika z tego, że Polska od samego początku przyjęła taką strategię, że schodzi się poszczególnymi rocznikami do tych coraz młodszych. – 9 maja zakończyliśmy już rejestrowanie osób pełnoletnich a teraz żeby jeszcze poszerzyć tę grupę osób zaszczepionych, działając zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego dopuszczamy dodatkowe roczniki – mówił.

Rząd nie wyklucza szczepienia 12-15-letniej młodzieży

Minister zdrowia odniósł się też do kwestii ewentualnego szczepienia młodszych nastolatków, w wieku 12-15 lat, jeszcze przed nowym rokiem szkolnym.

- Dzisiaj jest informacja o tym, że zostało dopuszczenie szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. W Stanach Zjednoczonych. My jesteśmy zwolennikami szczepienia dobrowolnego więc absolutnie żadnego przymusu tutaj nie będzie, bo pojawiają się takie emocjonujące głosy dotyczące szczepienia obowiązkowego. Tak nie będzie. To zawsze będzie decyzja rodzica i osoby zaszczepionej. Jeżeli EMA podejmie taką decyzję (o dopuszczeniu możliwości szczepienia w grupie 12-15 lat – przyp. red.) to my też damy taką możliwość - wyjaśnił minister Niedzielski.

Dodał: To wszystko jednak zależy od decyzji EMA, jeżeli ta pojawi się szybko to rząd polski też będzie szybko działać w tym zakresie.

Jednorazowy dodatek dla medyków

Odnosząc się do przedstawionej przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o przekazaniu jednorazowego dodatku dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł minister Niedzielski stwierdził, ze decyzja o tym jest "pokłosiem zarówno dyskusji ze środowiskiem, ale też debat politycznych, które prowadzili w Sejmie".

Przyznał, że pomysł, którego autorem był PSL został przeanalizowany i uznany za dobry do zrealizowania.

- Przygotowaliśmy w tym zakresie bardzo dokładne propozycje rozwiązań i chcemy, by właśnie salowe, technicy i inny personel niemedyczny, ale odgrywający ogromną rolę w walce z pandemią również został doceniony i nie tylko podziękowaniami, ale również konkretnym wymiarem finansowym, stąd ta decyzja o jednorazowym dodatku, który zostanie wypłacony w czerwcu – przekazał Niedzielski.

Zapowiedział także, że zostanie przygotowane " polecenie dla NFZ, który zorganizuje cały system wypłat tych środków. Podkreślił także, że ten jednorazowy dodatek, to "pewien element o wiele szerszego planu reformowania wynagrodzeń w sektorze medycznym".

Indeksowanie najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

- Jesteśmy po konsultacjach w zespole trójstronnym, gdzie dyskutowaliśmy o najniższych wynagrodzeniach. Chcemy, żeby ten system był przede wszystkim takim w którym najniższe wynagrodzenia będą indeksowane względem średniego wynagrodzenia w gospodarce i dla poszczególnych zawodów medycznych i niemedycznych – podkreślił minister Niedzielski.

Przekazał, że budowany jest kompleksowy system, oparty na ekonomicznych, automatycznych mechanizmach, które będą gwarancją. Zapowiedział, że w najbliższym czasie rozpocznie się dyskusja nad tym, jak taką ścieżkę wynagrodzeń zaprojektować w przyszłości, po to, by dawała poczucie, po pierwsze stabilności, ale też gwarancję korzystania z tych benefitów wzrostu gospodarczego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum