Miłkowski: do końca roku na rynek trafi 2 mln sztuk szczepionki przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 13:10

Na rynku w tym sezonie będą trzy szczepionki przeciw grypie. Do końca października trafi na rynek 1,8 mln sztuk. W grudniu najprawdopodobniej kolejna partia - 200 tys. - poinformował na konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Miłkowski: do końca roku na rynek trafi 2 mln sztuk szczepionki przeciw grypie
Na zdj. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski Fot. PTWP

Wiceminister zdrowia przypomniał we wtorek (8 września), że w zeszłym sezonie zaszczepiło się przeciw grypie 1,58 mln osób. Jednocześnie zaznaczył, że od 1 września na liście leków refundowanych pojawiły się szczepienia refundowane.

- W przypadku szczepionki VaxigripTetra, która jest trzeci rok w refundacji nadal pozostało to wskazanie dla pacjentów powyżej 65. roku życia, ale dołożyliśmy dodatkowo świadczenie, jako szczepionka bezpłatna dla pacjentów w wieku 75 plus. Odpłatność jest taka sama, jak była do tej pory, czyli 22,88 zł dla pacjenta, który ma wskazania i dla pozostałych 45,76 zł - wyjaśnił.

Mówił także o szczepionce Influvac Tetra, która jest w połowie refundowana w tej samej "grupie limitowej" jak VaxigripTetra. - Pacjent płaci (za nią - PAP) prawie 25 zł, ale z odrębnymi wskazaniami refundacyjnymi, tj. dla pacjentów w wieku od 18 do 65 lat i dla pacjentów z ryzykiem większych powikłań grypowych, z rekomendacjami GIS - powiedział.

Zaznaczył, że obecnie następuje "istotna zbieżność wskazań refundacyjnych z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego" dotycząca szczepień przeciw grypie, tzn. dla osób po transplantacji narządów, chorych na astmę oraz dla kobiet w ciąży.

Dodatkowo - jak wyjaśnił dalej wiceminister - refundowana będzie także w połowie szczepionka donosowa dla dzieci od 2-5 lat. Jej cena w tej grupie pacjentów ma wynosić 47,87 zł, a bez refundacji ok. 96 zł.

- Tak więc trzy szczepionki będą na rynku i będą one refundowane - podsumował wiceminister.

Ponadto zaznaczył, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował po raz pierwszy szczepienia personelowi medycznemu.

- Po raz pierwszy w historii ustaliliśmy, że grupa najbardziej wskazana będzie miała finansowanie odrębne poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia (...) Dla personelu medycznego Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionki w liczbie 114 tys. - wyjaśnił.

Podsumowując dostępność szczepień, Miłkowski powiedział, że łącznie na rynku pojawi się do końca października 1,8 mln szczepionek.

- Vaxigripu w pojedynczych opakowaniach będzie 700 tys., a w opakowaniach po 10 dawek - 600 tys., Influvacu ok. 500 tys., a Fluenze Tetra ok. 100 tys., czyli łącznie 1,8 mln szczepionek - wymienił wiceminister.

Dodał, że trwają również rozmowy o zakupie dodatkowych 200 tys. dawek w grudniu. Przypomniał też, że od poniedziałku obowiązuje zakaz wywozu szczepionek z Polski.

- Bez zgodny Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie można tej szczepionki wywieźć, ponieważ wiemy, że w Europie jest to produkt chodliwy - zaznaczył.

Miłkowski poinformował również, że w ubiegłym tygodniu 1/9 szczepionek pojawiła się już na rynku, a w tym tygodniu kolejna 1/9. Na przełomie września i października będą kolejne dostawy, a do końca października firmy zrealizują wszystkie dostawy, czyli dostarczą łącznie 1,8 mln sztuk.

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum