• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Milion szczepionek z Polski trafi do Australii. Będą dla osób w wieku 20-39 lat

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 sierpnia 2021 06:23

Łącznie Australia otrzyma 1 mln dawek szczepionki Pfizera z Polski. Ponad połowa z nich trafi przede wszystkim do Nowej Południowej Walii, gdzie od pewnego czasu zauważalny jest wzrost zachorowań.

Premier Australii Scott Morrison Fot. PAP/EPA.
  • Australijski premier Scott Morrison podczas jednej z konferencji ogłosił zakup 1 mln dawek szczepionek Pfizera z Polski
  • Jak dodał premier podczas spotkania, zakupione preparaty trafią w pierwszej kolejności do ludzi w przedziale wiekowym 20-39 lat
  • Do piątku (13 sierpnia) tylko 25 proc. obywateli Australii było łącznie w pełni zaszczepionych

Australia otrzymała szczepionkę z Polski

Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju - Canberze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat. Dodał, że szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem via Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Morrison podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc dodając, że "mamy poważny wzrost (zachorowań) w naszym największym mieście i dlatego możliwość uzyskania tych dawek od naszych polskich przyjaciół ma podstawowe znaczenie".

W Sydney obowiązuje od 26 czerwca lockdown po zarejestrowanym 10 dni wcześniej wzroście zachorowań. Od soboty cały stan Nowa Południowa Walia objęty jest także lockdownem ze względu na wykrycie infekcji w mniejszych miejscowościach. Wirusa wykryto m. in. w ściekach komunalnych.

Premier wyjaśnił, że 530 tys. dawek z nowej dostawy z Polski otrzymają osoby w wieku od 20 do 39 lat ponieważ na tę grupę wiekową przypada większość nowych przypadków infekcji.

Pozostałe dawki mają być rozdysponowane w innych australijskich stanach i terytoriach.

Morrison - jak zauważa Reuter - był krytykowany za powolne tempo szczepień. Do piątku tylko ok. 25 proc. Australijczyków w wieku 16 lat i powyżej było w pełni zaszczepionych.

W Nowej Południowej Walii zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin w niedzielę 415 nowych przypadków infekcji. W sobotę było ich 466. 46 osób podczas ostatniej fali zachorowań zmarło. 

Bez szczepienia nie ma pracy

Przypomnijmy, w Sydney cały czas obowiązuje restrykcyjny lockdown. Niedawno zaś podjęto decyzję o przywróceniu prac budowlanych wcześniej rozpoczętych. Jednakże pracownicy budowlani muszą spełniać jeden podstawowy warunek - muszą być zaszczepieni.

Na razie lockdown ma potrwać do 28 sierpnia. Głównym powodem wprowadzenia obostrzeń było odkrycie ogniska zakażenia wariantem Delta. Łącznie (do 11 sierpnia) w Australii wykryto aż 6 tysięcy zakażeń, co stanowi 1/6 wszystkich zakażeń w tym kraju od początku epidemii.

Czytaj: Zakaz pracy bez szczepienia na COVID-19. Władze Sydney podjęły radykalne decyzje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum