• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Milion dolarów za zaszczepienie się, a dla młodych stypendia. Tak zachęca stan w USA

Autor: Jacek Wykowski • Źródło: JW, wp.pl. "Rzeczpospolita", Rynek Zdrowia13 maja 2021 15:25

W amerykańskim stanie Ohio, spośród osób zaszczepionych na COVID-19 przynajmniej jedną dawką preparatu, pięcioro losowo wybranych mieszkańców otrzyma po milionie dolarów.

Milion dolarów za zaszczepienie się, a dla młodych stypendia. Tak zachęca stan w USA
Każdy zaszczepiony mieszkaniec stanu Ohio w USA ma szansę wygrać milion dolarów. Fot. Shutterstock
  • Każdy mieszkaniec Ohio zaszczepiony przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19, ma szansę wygrać milion dolarów
  • Trzeba mieć ukończone co najmniej 18 lat lub więcej w dniu losowania, być mieszkańcem Ohio i zostać zaszczepiony przed losowaniem
  • Republikański gubernator stanu Ohio Mike DeWine chce rozlosować w sumie pięć milionów dolarów

Republikański gubernator stanu Ohio Mike DeWine poinformował w środę (12 maja) na Twitterze, że pięcioro losowo wybranych mieszkańców stanu - spośród osób zaszczepionych na COVID-19 przynajmniej jedną dawką preparatu - otrzyma po milionie dolarów. Pierwszy zwycięzca ma zostać ogłoszony 26 maja. 

Pieniądze na nagrody z puli na walkę z pandemią

Zaznaczył, że jest nadzieja na udane lato, ale trzeba też bezpiecznie przetrwać zimowe dni. "Aby to zrobić, potrzebujemy zaszczepienia znacznie wyższego odsetka mieszkańców Ohio" - czytamy we wpisie. 

Pieniądze na nagrody dla zaszczepionych, jak podaje "Rzeczpospolita", mają pochodzić ze środków przeznaczonych na walkę z pandemią.

"Wiem, że niektórzy powiedzą, DeWine, jesteś szalony! Ten pomysł losowania miliona dolarów to marnowanie pieniędzy. Ale prawdziwym marnowaniem w tym momencie pandemii, kiedy szczepionki są dostępne dla każdego, kto chce się zaszczepić, jest strata życia z powodu COVID-19" - napisał DeWine.

"Dziś wieczorem poproszę firmy w całym Ohio, aby skontaktowały się z nami i zaoferowały zachęty do zaszczepienia się większej liczby osób" - dodał gubernator na TT. 

Dla młodszych gubernator Ohio oferuje, także na drodze losowania, pełne czteroletnie stypendia na uniwersytetach w stanie Ohio. Obejmuje ono czesne, zakwaterowanie i wyżywienie oraz książki.

Tempo szczepień spada, zachęcają też inne stany

Jak dotąd na COVID-19 zaszczepiono w USA w pełni ok. 117 mln mieszkańców kraju, co stanowi nieco ponad 1/3 populacji.

Jednak w ostatnich tygodniach tempo szczepień znacznie spadło. Według amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Leczenia Chorób (CDC), spadek wynosi aż 30 proc. Powodem takiej sytuacji jest - jak pisze Wirtualna Polska - "zobojętnienie i rosnący sceptycyzm wobec szczepionek". 

Także władze innych stanów zdecydowały się na wprowadzenie benefitów w zamian za przyjęcie szczepionki. "W Connecticut i New Jersey obywatele dostaną bon na darmowe drinki w lokalnych barach. W Maryland w zamian za zastrzyk, mieszkańcy dostają po sto dolarów, a w stanie Nowy Jork za poddanie się szczepieniu można otrzymać bilety na mecze nowojorskich drużyn baseballowych" - czytamy w wp.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum