Wellcome.ac.uk/Rynek Zdrowia | 24-06-2019 11:52

Mieszkańcy Bangladeszu bardziej ufają szczepionkom niż Amerykanie i Europejczycy

Ludzie ufają lekarzom, pielęgniarkom i ekspertom, mają także duże zaufanie do szczepionek - wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Fundację Wellcome Trust z udziałem 140 tys. osób w 140 krajach świata.

Na całym świecie 79% osób jest przekonanych, że szczepionki są bezpieczne Fot. Partha Sarathi Sahana: Flickr (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Jeremy Farrar, dyrektor Fundacji w materiale prasowym wskazuje, że badanie pokazało, iż lekarze i pielęgniarki cieszą się wysokim zaufaniem w kwestii porad zdrowotnych. W tym obszarze ufa im 73% ludzi na całym świecie. Osoby o najniższym dochodzie gospodarstwa domowego mają jednak mniejsze zaufanie do szpitali i systemów opieki zdrowotnej.

Ogółem 72% osób świecie ufa naukowcom, ale już ponad połowa (57%) ludności świata uważa, że ​​nie wie zbyt wiele - jeśli w ogóle cokolwiek - o nauce.

Na całym świecie 79% osób jest przekonanych, że szczepionki są bezpieczne, a 84%, że są skuteczne.
Największe zaufanie do szczepionek panuje w Bangladeszu i Rwandzie - niemal wszyscy mieszkańcy tych krajów oceniają, że szczepionki są bezpieczne, skuteczne, a szczepienie dzieci jest bardzo ważne.

W Ameryce Północnej oraz w Europie zaufanie do szczepionek przedstawia się już znacznie gorzej, bo dotyczy ok. 70 proc. społeczeństwa. Najgorzej jest w Europie Zachodniej, gdzie odsetek ten wynosi ok.  59 proc.