RR, PAP/Rynek Zdrowia | 21-04-2021 19:27

Michał Kuczmierowski: próbki z każdej partii szczepionek są kierowane do badania

Próbki z każdej dostarczonej partii szczepionek są przez nas kierowane do badania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - zapewnił Michał Kuczmierowski.

Próbki szczepionek są kierowane do badania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - zapewnił Michał Kuczmierowski. Fot. RARS

  • Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zdementował doniesienia amerykańskiego dziennika Wall Street Journal nt. sfałszowanych szczepionek
  • Michał Kuczmierowski zapewnił, że próbki z każdej dostarczonej partii preparatu są kierowane do badania
  • Kuczmierowski zaapelował, by szczepić się wyłącznie w autoryzowanych Punktach Szczepień

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski odniósł się do doniesienia amerykańskiego dziennika Wall Street Journal, że w Meksyku i Polsce zidentyfikowano przypadki sfałszowanych szczepionek przeciw Covid-19.

Szczepionki kontroluje PHZ

- Każda dostarczona przez producenta do magazynu RARS partia szczepionek jest pełnowartościowa i kontrolowana zarówno pod względem jakości, jak i zachowania odpowiedniej temperatury przez cały okres transportu - podkreślił w środę (21 kwietnia) prezes Michał Kuczmierowski.

- Próbki z każdej dostarczonej partii preparatu są przez nas kierowane do badania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - zaznaczył.

Prezes RARS podkreślił też, że "dystrybucja szczepionek przez RARS odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów przewidzianych dla tego typu produktów - zachowany jest w zależności od potrzeby zarówno tzw. mroźny jak i zimny łańcuch dostaw oraz szereg innych wymogów Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych". I dodał, że spełnione są również wytyczne producenta a parametry szczepionek monitorowane są na poszczególnych etapach dystrybucji.

Wyłącznie w autoryzowanych Punktach Szczepień

Kuczmierowski zarekomendował jednocześnie, by szczepić się wyłącznie w autoryzowanych Punktach Szczepień, które otrzymują szczepionki za pośrednictwem RARS. To - zaznaczył - "w obliczu wyżej opisanych procedur, gwarantuje przyjęcie oryginalnego, pełnowartościowego preparatu".

Wcześniej w środę do tego tematu odnosił się również minister zdrowia Adam Niedzielski. - Według nas ryzyko tego, żeby w ogóle w oficjalnym obiegu pojawiła się jakaś podróbka praktycznie nie istnieje - oświadczył podczas konferencji prasowej.

- Tutaj jest działalność zarówno zakupowa państwa, jak i dystrybucji tych szczepionek. Wszystkie certyfikowane produkty trafiają do punktów szczepień i tutaj cały łańcuch logistyczny jest tak zbudowany, żeby zapewnić bezpieczeństwo, że żadna fałszywka w takim obiegu oficjalny się nie pojawi - zaznaczył minister.