×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP19 sierpnia 2021 13:40

Gmina Podkowa Leśna w woj. mazowieckim jest liderem w prowadzonych przez MZ statystykach na największą liczbę osób zaszczepionych przeciw COVID-19 - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Na drugim miejscu z największą liczbą osób zaszczepionych jest Warszawa.

Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju
Podkowa Leśna gminą z najwyższym poziomem wyszczepienia w Polsce. Fot. ilustracyjne - sHUTTERSTOCK
  • W Podkowie Leśnej w pełni zaszczepionych zostało już 2502 osób, co stanowi 65,8 proc. mieszkańców
  • Wśród mazowieckich gmin, w których odsetek wyszczepialności przekroczył 60 proc. znalazły się także Raszyn, Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno i Lesznowola
  • Na Mazowszu działa 1120 punktów szczepień, do tej pory w województwie podano już 5 567 444 mln dawek szczepionki.

W Podkowie Leśnej zaczepiono 65,8 proc. mieszkańców

W Podkowie Leśnej w pełni zaszczepionych zostało już 2502 osób, co stanowi 65,8 proc. mieszkańców. Najwięcej, bo 831 spośród tych osób, należy do grupy wiekowej 40-59 lat.

Na drugim miejscu największej wyszczepialności jest Warszawa z wynikiem 64,7 proc. W stolicy najchętniej szczepią się z kolei osoby między 20. a 39. rokiem życia - jest ich już ponad 370 tysięcy. Łącznie w stolicy pełną dawkę preparatu przyjęło 1 160 028 osób.

Ponadto, także wśród pozostałych mazowieckich gmin, w których odsetek wyszczepialności przekroczył 60 proc. są: Raszyn, Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno i Lesznowola.

Im więcej zaszczepionych tym bezpieczniej

Marszałek województwa Adam Struzik podkreślił, że wyniki osiągane przez mazowieckie gminy cieszą, tym bardziej, że szczepienia to jedyny znany obecnie, skuteczny sposób na walkę z pandemią.

- Jestem bardzo zadowolony z faktu, że w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o procent wyszczepienia w Polsce, jest tak wiele gmin z Mazowsza - powiedział marszałek.

Zapewnił przy tym, że władze Mazowsza będą chciały w dalszym ciągu inspirować gminy, by jak największa część mieszkańców regionu się zaszczepiła.

- Alternatywą jest niestety pobyt w szpitalu ze wszystkimi konsekwencjami - przyznał. - Dodatkowo, jeśli nie będziemy zaszczepieni to nieuchronnie wrócą elementy lockdownu czyli izolacji. To wiąże się z olbrzymimi stratami także dla mazowieckiej gospodarki - dodał marszałek.

Na Mazowszu działa 1120 punktów szczepień

Podkreślał, że szczepmy się by chronić siebie, swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, współpracowników, ale także by wspierać gospodarkę.

Na Mazowszu działa 1120 punktów szczepień. Wśród nich jest dziewięć placówek prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Do tej pory w województwie podano już 5 567 444 mln dawek szczepionki.

W kraju wykonano dotąd 35 621 237 szczepień, w pełni zaszczepionych jest 18 309 754 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum