• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Matka ma prawo szczepić syna na COVID-19 - stwierdził sąd. Ojciec był przeciw

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP12 listopada 2021 06:51

Mediolański sąd przyznał prawo matce 12-letniego chłopca do zaszczepienia go przeciwko COVID-19, choć ojciec dziecka nie wyraził na to zgody. To nie pierwszy taki przypadek we Włoszech.

Nastolatek zostanie zaszczepiony wbrew woli ojca. Fot. Shutterstock
  • Sąd rodzinny w Mediolanie przyznał matce chłopca prawo do zaszczepienia go przeciwko COVID-19 mimo braku zgody ojca
  • Chłopiec przed sądem wyjaśnił, że wiedzę na temat szczepionek czerpał z gazet i telewizji. Dodał, że ma taką samą opinię, jak jego matka
  • Sąd rodzinny uznał, że chłopiec jest dojrzały emocjonalnie i po rozmowach z rodzicami sam wypracował opinię na temat szczepionek. Jego zdanie zostało wzięte pod uwagę
  • Włoskie media wielokrotnie informowały o podobnych przypadkach, gdy sąd musiał spory rodzinne dotyczące szczepień

Sąd zdecydował o szczepieniu chłopca

Włoska prasa podała, że dwunastolatek powiedział przed sądem: "Byłem trochę niezdecydowany w sprawie szczepienia, bo moi rodzice mówią mi różne rzeczy, co wywołuje mój strach". Chłopiec wyjaśnił, że wiadomości na temat szczepionki czerpał z gazet i telewizji, by wyrobić sobie zdanie. Dodał, że ma taką samą opinię, jak matka.

- Rozmawiając z nią i relacjonując jej to, co powiedział mi tata, zrozumiałem, że to, co on mówi nie ma większego sensu- przyznał nastolatek przed sądem, który rozstrzygał spór jego rodziców będących w separacji.

Jak podkreślono w mediolańskim wydaniu "Corriere della Sera", sąd rodzinny uznał chłopca za wyjątkowo dojrzałego jak na swój wiek i odnotował, że opinię na temat szczepionki wyrobił sobie zasięgając informacji i rozmawiając z rodzicami. A zatem jego zdanie musi być wzięte pod uwagę- zdecydował skład sędziowski. Orzekł, że matka ma prawo wyrazić zgodę na zaszczepienie syna mimo sprzeciwu ojca. Jednocześnie uznano, że jego obawy nie mają potwierdzenia naukowego.

Czytaj: Trzecia dawka. Chorzy wentylowani mechanicznie apelują o dostęp do szczepień przeciw COVID-19

Inne sądowe spory o szczepienie

W ostatnich dniach sąd w Palermo na Sycylii rozstrzygnął podobny spór rodziców 16-latki. Także jej ojciec to przeciwnik szczepień; a matka- zwolenniczka. Córka otrzymała sądową zgodę na szczepienie.

Z kolei na Sardynii był to spór ojca, który chciał zaszczepić 15-latka, z matką- lekarką, antyszczepionkowcem, już zawieszoną w pracy z powodu braku szczepienia. Sąd nie przyznał jej racji zawieszając ją czasowo w pełnieniu obowiązków rodzicielskich.

Wcześniej media informowały o dwóch nastolatkach z Toskanii, którzy zwrócili się do prawnika z prośbą o to, by pomógł im zaszczepić się przeciwko Covid-19. Potrzebowali pomocy prawnej, bo ich rodzice są przeciwnikami szczepionek.

Czytaj: Włochy. Tysiące zawieszonych lekarzy i pielęgniarek. Nie zaszczepili się przeciwko Covid-19

Szczepienia najmłodszych już w grudniu? Kraska: to możliwe

Od 1 listopada Polska refunduje szczepionki na HPV. Wskazane dla dzieci od 9 r.ż.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum