Masz objawy COVID-19 w ciąży? Twoje dziecko może mieć gorsze rokowania. Naukowcy zalecają szczepienia

Autor: PAP • Źródło: PAP13 października 2021 06:31

Kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19 - alarmują izraelscy naukowcy. Okazuje się, że dzieci urodzone przez matki z objawami choroby mają gorsze rokowania, niż w przypadku matek bezobjawowych i zdrowych

Masz objawy COVID-19 w ciąży? Twoje dziecko może mieć gorsze rokowania. Naukowcy zalecają szczepienia
Szczepienie wszystkich kobiet w ciąży i na wszystkich etapach ciąży jest bardzo ważne - mówi izraelski naukowiec. Fot. Shutterstock
  • Kobiety ciężarne zdecydowanie powinny szczepić się przeciwko COVID-19 - wynika z obserwacji naukowców
  • Noworodki urodzone przez matki z objawami tej choroby mają gorsze rokowania niż dzieci matek zdrowych lub bezobjawowych
  • Dowodzą tego najnowsze badania naukowców z Izraela

Artykuł opisujący odkrycie można przeczytać w "The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine" (http://dx.doi.org/10.1080/14767058.2021.1956895).

Obserwacja 2471 kobiet w trzecim trymestrze ciąży wykazała istotne różnice okołoporodowe między pacjentkami z pozytywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19, które przechodziły zakażenie objawowo, a tymi, których wynik był negatywny lub które mimo pozytywnego wyniku testu były bezobjawowe. Różnice te dotyczyły w szczególności wyższego wskaźnika cukrzycy ciążowej, niższej liczby białych krwinek i większego prawdopodobieństwa krwawienie podczas porodu w tej pierwszej grupie, natomiast u noworodków wiązały się przede wszystkim z częstszymi powikłaniami oddechowymi tuż po urodzeniu.

Brak różnic w częstości porodów. Problemy leżą gdzie indziej

- Nasza analiza wykazała, że nie było znaczącego wzrostu liczby porodów przez cięcie cesarskie u kobiet dodatnich pod względem COVID-19, a częstość porodów przedwczesnych nie różniła się istotnie w trzech badanych grupach: zdrowej, bezobjawowe z dodatnim wynikiem testu objawowej - mówi dr Elior Eliasi z Mayanei Hayeshua Medical Center w Bene Berak (Izrael).

Jednak, jak dodaje, istniały znaczące różnice pomiędzy objawowymi pacjentkami z COVID-19 a paniami zdrowymi w kilku istotnych kwestiach zdrowotnych. Kobiety zakażone i objawowe miały wyraźnie wyższe wskaźniki cukrzycy ciążowej, niższą liczbę limfocytów, większe ryzyko krwotoku poporodowego, a ich dzieci częściej doświadczały powikłań oddechowych.

- Nasze odkrycie potwierdza więc, że szczepienie wszystkich kobiet w ciąży i na wszystkich etapach ciąży jest bardzo ważne - podkreśla Eliasi.

Ryzyko o blisko 20 proc. wyższe u pacjentek objawowych

Badanie dotyczyło porodów szpitalnych, do których doszło w okresie od 26 marca do 30 września 2020 r. Łącznie 93 proc. kobiet przyjętych na oddział porodowy w tym okresie miało ujemny wynik testu na COVID-19. Spośród pacjentek pozytywnych 67 proc. było bezobjawowych.

Średnio wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych był o 13,8 proc. wyższy w przypadku bezobjawowych pacjentek z chorobą współistniejącą i o 19,6 proc. wyższy u pacjentek z objawami COVID-19.

Autorzy publikacji podkreślają, że w dalszej kolejności należy zbadać, jaki wpływ ma infekcja matki na płód i noworodka: zarówno pod względem objawów, które mogą bezpośrednio zagrażać dziecku po urodzeniu, jak również pod względem zakażenia w wyniku transmisji wertykalnej.

Czytaj też: Szczepionki dla kobiet w ciąży i karmiących mam. Eksperci są na tak

Szczepienia na COVID-19 a ciąża. Dr Grzegorz Cessak pokazuje wyniki badań

CDC apeluje do ciężarnych i przypomina o ryzyku groźnych powikłań po COVID-19

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum