Marek Tomków: szczepienie to inwestycja, która zmniejsza realne koszty grypy w Polsce

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia10 sierpnia 2022 14:15

– Koszty bezpośrednie wynoszą 493 mln zł, pośrednie 2,6 mld a realny koszt grypy rocznie w Polsce wynosi 3,1 mld złotych rocznie - mówił w czasie środowej dyskusji w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej przytaczając  dane raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Marek Tomków: szczepienie to inwestycja, która zmniejsza realne koszty grypy w Polsce
Ostatnie decyzje MZ to duży krok naprzód w profilaktyce grypy. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i POZ, a żadna z osób, które zgłoszą się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Częściowo lub w pełni płatna będzie tylko szczepionka
  • Według informacji przekazanej przez Naczelną Izbę Aptekarską do szczepień gotowych 2 tys. aptecznych punktów szczepień a ponad 9 tys. farmaceutów jest gotowych do wykonywania tych świadczeń
  • Zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego – koszty bezpośrednie grypy wynoszą 493 mln zł, pośrednie 2,6 mld a realny koszt grypy rocznie w Polsce wynosi 3,1 mld złotych rocznie.
  • Pracownicy personelu medycznego są 10 razy bardziej narażeni na zakażenie grypą. - Światowe wytyczne wskazują, że powinniśmy umożliwiać szczepienie osobom narażonym - w tym personelowi ochrony zdrowia – podkreślał dr Klaudiusz Komor

Nowości w szczepieniach

Jak poinformował we wtorek wiceminister Maciej Miłkowski, szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotnej i żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Jej koszt weźmie na siebie państwo.

Od września szczepienia przeciw grypie w aptekach i przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zzdrowia. Stawka za szczepienie wyniesie 21,83 zł, a bezpłatne refundowane szczepionki z receptą otrzymają seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. za preparat należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia.

– Producenci zapewnili, że na razie zabezpieczyli ok. 2 mln szczepionek przeciw grypie. Apteki będą mogły i już je kupują. Producenci dodali także, że dostawy będą systematyczne i również w przypadku większego zainteresowania szczepionek na rynku na pewno nie zabraknie – zapewniał wiceminister Miłkowski.

Duży krok w kierunku profilaktyki grypy

W środę w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Naczelną Izbę Aptekarską której tematem były nowości sezonu szczepień przeciwko grypie z perspektywy pacjenta. Gośćmi spotkania byli: prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego programu Zwalczania Grypy, Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dr Mikołaj Konstanty i Marek Tomków, z Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz dr Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej rady Lekarskiej. Jak podkreślał prof. Adam Antczak w czasie środowej konferencji, zmiany jakie zostały wprowadzone w nowym sezonie grypowym 2022/2023, są dużym krokiem naprzód w kierunku profilaktyki grypy.

- Wysiłki, które podejmowaliśmy w przeciągu lat przynoszą efekty. Chociażby kolejne grupy refundacyjne: dzieci, chorujący przewlekle, kobiety w ciąży i osoby 75+. Pora na kolejne rozwiązania – podkreślał profesor Antczak dodając, że trzeba się spodziewać coraz większej ilości zakażeń grypą.

Stwierdził też, że ogłoszone we wtorek decyzje Ministerstwa Zdrowia w zakresie szczepień to mądry krok, który może realnie wpłynąć na zwiększenie poziomu wyszczepialności.

Zdaniem prof. Antczaka, konieczne jest maksymalne skracanie ścieżek pacjentów do szczepień. Także farmaceuci powinni mieć możliwość wystawiania skierowań czy recept na szczepienia przeciwko grypie.

Gotowych 2 tys. aptecznych punktów szczepień

Według informacji przekazanej przez Naczelną Izbę Aptekarską do szczepień gotowych 2 tys. aptecznych punktów szczepień a ponad 9 tys. farmaceutów jest gotowych do wykonywania tych świadczeń.

Jak podkreślał dr Mikołaj Konstanty, liczba osób zaszczepionych w aptekach gwałtownie rośnie. Udowodniły to szczepienia przeciwko Covid-19, których aż 40 procent szczepień dawką przypominającą jest realizowana w aptekach.

- Szczepienia w aptekach funkcjonują już nie tylko w Europie, ale w wielu krajach na całym świecie – zwracał uwagę dr Konstanty, podając liczne przykłady krajów, które korzystają w szczepieniach z potencjału aptek i wyszkolonych farmaceutów.

W czasie dyskusji Marek Tomków przytoczył dane raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – koszty bezpośrednie wynoszą 493 mln zł, pośrednie 2,6 mld a realny koszt grypy rocznie w Polsce wynosi 3,1 mld złotych rocznie.

- Szczepienie to inwestycja, która zmniejsza realne koszty grypy w Polsce – podkreślał Tomków.

Bezpłatne szczepienia dla medyków

Jak zwróciła uwagę Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, warto byłoby rozważyć decyzję o bezpłatnych szczepionkach dla personelu medycznego. To zwiększyłoby poziom wyszczepienia w tej grupie.

Dr Klaudiusz Komor podkreślał, wtórując prezes NIPiP: - Pracownicy personelu medycznego są 10 razy bardziej narażeni na zakażenie grypą i większość z nas grypę przejdzie. Światowe wytyczne mówią jasno - powinniśmy umożliwiać szczepienie osobom narażonym - w tym personelowi ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum