Małopolskie szpitale zakończyły szczepienia przeciw COVID-19, czekają na kolejne dostawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2021 11:30

Małopolskie szpitale zakończyły szczepienia przeciw COVID-19 preparatami z pierwszych dostaw i oczekują na kolejne, których spodziewają się na początku przyszłego tygodnia. Jak dotąd nie odnotowano poważnych, niepożądanych skutków szczepień.

Małopolskie szpitale zakończyły szczepienia przeciw COVID-19, czekają na kolejne dostawy
W szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie zaszczepić chce się 70 proc. kadry.

Urząd wojewódzki i małopolski oddział NFZ nie podają informacji nt. tego, jak przebiegają dotychczasowe szczepienia.

Zgodnie z ustaleniami PAP, na początku przyszłego tygodnia dostaw szczepionki Pfizer-BioNTech spodziewają się m.in.: w Krakowie - Szpital Uniwersytecki, Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego, Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital Miejski im. Gabriela Narutowicza i Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla; a także Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni, Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Do placówek tych, z wyjątkiem szpitali Dietla i Narutowicza w Krakowie, będą to kolejne już - drugie lub trzecie dostawy szczepionek. Szpitale Dietla i Narutowicza w poniedziałek otrzymają pierwsze preparaty i rozpoczną szczepienia swoich pierwszych pracowników. W szpitalu Dietla chce się zaszczepić ok. 400 osób (ok. 50 proc. kadry), a w Narutowicza - ok. 500 osób (ok. 50 proc. kadry).

Szpital Uniwersytecki od niedzieli do środy zaszczepił 825 pracowników - najwięcej jak dotąd w regionie, ale do szczepienia zostało mu jeszcze ponad 2 tys. członków swojego personelu. Łącznie w placówce tej zaszczepi się ok. 60 proc. kadry. Kolejnego transportu ze szczepionkami placówka spodziewa się w poniedziałek.

Miejski szpital Żeromskiego w ramach pierwszej i drugiej partii dostaw zaszczepił ponad 400 pracowników. W przyszłym tygodniu otrzyma dawki dla 810 osób. W placówce tej zdecydowana większość kadry, bo ok. 70 proc., chce się zaszczepić.

Szpital Rydygiera zaszczepił w tym tygodniu 150 swoich pracowników. Zabiegi odbywały się na terenie hali Expo Kraków, przeznaczonej na szpital tymczasowy (póki co hala pełni funkcje szpitala pasywnego - nie trafiają tam pacjenci z COVID-19, ale jest gotowy na przyjęcie takich w razie pogorszenia sytuacji-PAP). W placówce chce się zaszczepić ponad 700 pracowników (ok. 50 proc.).

5. Wojskowy Szpital Kliniczny otrzymał w tym tygodniu 225 dawek. Aby zaszczepić wszystkich zdeklarowanych jak dotąd pracowników, czyli 891 osób, placówka ta musi otrzymać jeszcze 666 szczepionek.

Powiatowy szpital w Limanowej w przyszłym tygodniu spodziewa się otrzymać 150 dawek. W tym tygodniu zaszczepił 75 pracowników. O kolejności szczepień w tej placówce decyduje PESEL - najstarsze osoby mają pierwszeństwo. Pierwszym zaszczepionym w powiecie limanowskim był były dyrektor szpitala, ponad 70-letni dr Janusz Stokłosa.

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie zaszczepił jak dotąd 225 pracowników. W pierwszej kolejności preparat przyjęli kierownicy poszczególnych działów. Dawki, których szpital spodziewa się w przyszłym tygodniu, starczą dla 500 osób.

W szpitalu w Nowym Sączu preparaty przyjęło 75 osób. W przyszłym tygodniu placówka spodziewa się 180 dawek, a po 11 stycznia chce szczepić po ponad 300 osób tygodniowo.

Szpital Powiatowy w Bochni w środę zaszczepił 35 pracowników, w czwartek - 40. W poniedziałek do lecznicy dotrze 150 kolejnych szczepionek. Szczepienia odbywają się w gabinecie lekarskim opieki całodobowej zlokalizowanym przy SOR w Bochni.

W poszczególnych szpitala powiedziano PAP, że nie odnotowano poważnych skutków zabiegów, a jedynie bóle lub drętwienia ręki lub pogorszenie samopoczucia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum