Małopolskie: na szczepienia czeka nawet kilkanaście tysięcy osób z grupy zero?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 10:25

W samym Krakowie są tysiące osób z grupy zero, które przez opóźnienia w dostawach szczepionek Pfizera wciąż nie otrzymały pierwszej dawki.

Małopolskie: na szczepienia czeka nawet kilkanaście tysięcy osób z grupy zero?
O wznowienie szczepień grupy "0" apelował już samorząd lekarski Fot. Shutterstock

W całej Małopolsce może ich być nawet kilkanaście tysięcy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kraków: 4 tys. w Szpitalu Uniwersyteckim, ponad 1 tys. w szpitalu im. Żeromskiego, ok. 700 w MSWiA - tylu medyków ma opóźnione terminy pierwszej dawki szczepienia na COVID-19. W szpitalu w Nowym Sączu na szczepionkę wciąż czeka ok. 1 tys. osób z grupy 0 - wylicza GW. Przesuwane są też szczepienia tych, którzy czekają na drugą dawkę, bo preparaty nie dotarły do placówek.

Swoja sytuację opisuje anonimowo jeden z lekarzy z Krakowa. W tym tygodniu miał przyjąć pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. O tym, że jej nie otrzyma, poinformowała Agencja Rezerw Materiałowych w komunikacie z ubiegłego tygodnia: „W okresie od 15 lutego do 7 marca nie szczepimy pierwszą dawką grupy 0, DPS i ZOL”.

O wznowienie szczepień grupy "0" zaapelował prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. "Jak najszybsze zakończenie szczepień personelu medycznego powinno być priorytetem Narodowego Programu Szczepień niepodlegającym żadnym ograniczeniom. Tym bardziej szokująca jest sytuacja, w której szczepienia osób z grupy "0" są wstrzymywane nawet w przypadku osób, które już otrzymały pierwszą dawkę szczepionki" - napisał prezes NIL.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum