Małopolski NFZ chce wyłonić kolejnych sześć mobilnych zespołów szczepiących przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 08:01

Kolejnych sześć zespołów, które będą szczepić pacjentów przeciw COVID-19 w miejscu ich zamieszkania chce wyłonić małopolski NFZ. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lutego.

Małopolski NFZ chce wyłonić kolejnych sześć mobilnych zespołów szczepiących przeciw COVID-19
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Chodzi o wyłonienie sześciu dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiących: dwóch w krakowskim obszarze metropolitalnym oraz po jednym w subregionie tarnowskim, sądeckim, podhalańskim i w Małopolsce Zachodniej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 lutego - poinformowała rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Zespoły te będą wsparciem dla już istniejących zespołów mobilnych, jakie powinien posiadać każdy populacyjny punkt szczepień. W Małopolsce jest ich obecnie blisko 500.

Personel mobilnych zespołów szczepień odpowiada za podanie preparatów tym osobom, których stan zdrowia nie pozwala na pojawienie się w gabinecie lekarskim. Dotyczy to obłożnie chorych np. pacjentów leżących. Pozostałym, którzy są w stanie opuścić dom, ale mają problem z transportem, wsparcie zapewniają samorządy lokalne.

Do tworzenia mobilnych zespołów szczepień mogą zgłaszać się placówki, które nie prowadzą jeszcze populacyjnych szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo przysługuje tym lecznicom, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz tzw. szpitalom węzłowym, umieszczonym na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Za każde szczepienie pacjenta w domu przez zespół mobilny Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci 141 zł. Dla chorego szczepienie jest darmowe. Podawanie preparatów odbywa się zgodnie z kolejnością ustaloną w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie trwają szczepienia osób 80 plus i 70 plus.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum