XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Małopolska: małe zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2014 14:51

Ze 160 dziewczynek w wieku 12 lat z Oświęcimia (Małopolskie) objętych programem bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV chęć skorzystania z tego rodzaju profilaktyki potwierdzono w 100 przypadkach. Pięć lat temu, gdy program się rozpoczynał, liczba chętnych przekraczała 90 proc.

W ub. r. do szczepienia zgłosiło się 114 dziewczynek ze 150, które były ujęte w programie. Skąd teraz ta widoczna miana w podejściu rodziców? Według lekarzy problem pojawił się na fali krytyki szczepienia dzieci w ogóle. Wielu ludzi szuka informacji na ten temat w internecie, a jak podkreślają eksperci nie zawsze jest to wiarygodne źródło. .

Na szczepienia przeciwko wirusowi HPV w tym roku w Oświęcimiu przeznaczono z budżetu miasta 50 tys. zł. W zachodniej Małopolsce podobny program prowadzony jest jeszcze w Bukownie.

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, na który kobiety często chorują. W Polsce odnotowuje się rocznie ponad 4000 przypadków raka szyjki macicy oraz prawie 2000 zgonów z tego powodu. Do większości zakażeń wirusami HPV dochodzi podczas kontaktów seksualnych, ale może także nastąpić w wyniku pielęgnacji dziecka przez osobę zakażoną. Dotychczasowe badania nad szczepionką przeciwko wirusowi HPV wskazują na jej skuteczność sięgającą 100 proc.

Wicej:  www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum