• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Majówkowa akcja zaburzyła harmonogram szczepień w tygodniu

Autor: oprac. PW • Źródło: Rzeczpospolita, DGP, RMF, Rynek Zdrowia05 maja 2021 09:44

Po majówkowej akcji szczepień w dużych 16 miastach kraju okazało się, że trzeba przekładać niektórym innym osobom już umówione terminy.

Majówkowa akcja zaburzyła harmonogram szczepień w tygodniu
Po majówkowej akcji szczepień, niektórym innym osobom trzeba przekładać terminy szczepień. Fot. Shutterstock
  • Akcja majówkowa zaburzyła harmonogram szczepień, zaczęło brakować szczepionek dla innych osób, już umówionych na konkretny termin 
  • Szczepionki J&J, które dostarczono na majówkową akcje szczepień pochodziły z osobnej puli. Kłopot wyniknął z powodu zmniejszonych dostaw od producenta
  • Zaszczepieni w majówkę jednodawkowym J&J nie zostali automatycznie wykasowani z kolejki oczekujących, blokując terminy innym osobom

Podczas długiego weekendu majowego od 1 do 3 maja w wybranych miastach działały punkty, w których osoby posiadające aktywne e-skierowania mogły zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Okazało się jednak, że z tego powodu zaczęło brakować szczepionek dla innych osób, już umówionych na konkretny termin na szczepienia w punktach tuż po majówkowym weekendzie.

Zabrakło szczepionek w terminach dla umówionych pacjentów

„Szczepionki zużyto na akcję propagandową w majówkę. Teraz zabrakło szczepionek dla punktów szczepień z umówionym pacjentami. Zamiast przyjmować, będziemy przekładać wizyty kilkudziesięciu pacjentów i tworzyć nowe harmonogramy. Ręce opadają" - pisał na Twitterze wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego dr Tomasz Zieliński.

Co prawda podczas akcyjnych majówkowych szczepień nie był stosowany preparat, który miał trafić do poradni, ale i tak pojawiły się kłopoty. Informację o wstrzymaniu dostaw szczepionki J&J Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych otrzymała w piątek i w zamian postanowiła przekazać świadczeniodawcom szczepionki Pfizera.

- Wiedząc, że dostaniemy dodatkowe dawki Pfizera, w sobotę zaczęliśmy umawiać na nie pacjentów. O tym, że zabraknie J&J, można było dowiedzieć się z maila wysłanego przez RARS w poniedziałek. Ale nie każdy sprawdza maila w długi majowy weekend! - mówi doktor Zieliński „Rzeczpospolitej”.

Producent ograniczył dostawy do Polski

Szukający informacji i wyjaśnień na profilu #SzczepimySię dowiadywali się, że „Szczepionki, które dostarczono na majówkową akcje szczepień pochodziły z osobnej puli przeznaczonej wyłącznie na ten cel. Zmniejszenie dostaw do punktu szczepień produktu firmy J&J wynika z ograniczenia przez producenta dostawy do Polski.”

Powstał też - jak już pisaliśmy dodatkowy kłopot - bo osoby, które zaszczepiły się w majówkowych punktach, nadal figurowały w rejestrach jako zapisane w kolejce do szczepień normalnym trybem

Pacjenci, którzy zdecydowali się zaszczepić jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson a byli zapisani na szczepienie w innym terminie, z automatu tych terminów nie uwolnili. Oznacza to, że dla systemu wciąż są niezaszczepieni i blokują wizyty do czasu, kiedy sami je anulują i to w punkcie, do którego byli zapisani.

Jak podawało radio RMF FM mobilne punkty nie mogły tego zrobić "od ręki" a urzędnicy kancelarii premiera zapewnili, że trwają już prace nad rozwiązaniem problemu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum