MZ: szczepionki są bezpieczne. Nawet, jeśli przechowywano je niewłaściwie

Autor: PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl, Olga Zakolska/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2018 12:24

Eksperci uważają, że szczepionki, nawet przechowywane w niewłaściwych warunkach, są całkowicie bezpieczne - zapewnił w poniedziałek (5 lutego) wiceminister zdrowia Marcin Czech.

MZ: szczepionki są bezpieczne. Nawet, jeśli przechowywano je niewłaściwie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziennik Gazeta Prawna napisał w poniedziałek o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane. Według "DGP" takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt.

Czytaj: Szczepili pacjentów specyfikami nadającymi się wyłącznie do utylizacji

- Według naszych ustaleń, szczepionki, które zostały użyte, są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet mimo przerwania łańcucha chłodniczego - przekonuje Marcin Czech. - Aspekt bezpieczeństwa szczepionych dzieci przy wykorzystaniu tych preparatów jest bezdyskusyjny - podkreśla wiceminister.

"DGP" poinformowała, że inspektorzy farmaceutyczni postanowili w ostatnich miesiącach sprawdzić, czy sprzęt chłodniczy w aptekach i przychodniach działa, a także czy na ich wyposażeniu są agregatory na wypadek odłączenia prądu. Efekt, jak napisała gazeta, jest "koszmarny".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum