MZ: przeciwko COVID-19 do 23 stycznia zaszczepionych zostało w Polsce ponad  684 tys. osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2021 11:33

Jak poinformowało w sobotę (23 stycznia) Ministerstwo Zdrowia, przeciwko COVID-19 zaszczepionych zostało w Polsce 684 277 osób. - Mam nadzieję, że szczepienia dla seniorów ruszą w poniedziałek bez przeszkód - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapewnił jednocześnie, że wszyscy chętni seniorzy zostaną zaszczepieni.

MZ: przeciwko COVID-19 do 23 stycznia zaszczepionych zostało w Polsce ponad  684 tys. osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kraska w sobotniej rozmowie w Radiu Zet poinformował, że przyjął już drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Potwierdził, że jako lekarz, który mógł zaszczepić się w grupie zero, jest tym samym jedynym członkiem rządu, który to zrobił.

Wiceminister odniósł się do piątkowych kolejek seniorów do punktów szczepień. W piątek rozpoczęły się zapisy na szczepienie dla osób 70 plus, od tygodnia zapisują się seniorzy powyżej 80 lat. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia tych grup.

Kraska zwrócił uwagę, że problem leży nie w logistyce, tylko w ilości szczepionek, które są zagwarantowane dla Polski w pierwszym kwartale tego roku. - Grupa seniorów jest grupą bardzo zdyscyplinowaną i jak chce się zaszczepić, to chciałaby osobiście do tego punktu dotrzeć. W wywiadach wielokrotnie mówiłem, że można to zrobić przez telefon - podkreślił wiceminister.

Zapewnił, że daje gwarancje, iż wszyscy chętni seniorzy zostaną zaszczepieni. Wyraził też nadzieję, że szczepienia dla seniorów ruszą w poniedziałek bez przeszkód.

Kraska zapowiedział, że w najbliższym czasie dostawy szczepionek powinny być zwiększone. "My w tej chwili mamy zagwarantowane do końca roku prawie 80 mln szczepionek, które dotrą do Polski. Wszystkim zależy, aby te szczepionki dotarły w jak najszybszym czasie, czyli w pierwszym półroczu" - powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że rząd nie oszczędza na szczepionkach. "Kwestia finansów przy zakupie szczepionek nie gra żadnej roli" - oświadczył wiceszef MZ.

Polska realizuje Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 w ramach struktur Unii Europejskiej. W imieniu państw członkowskich zakupy szczepionek od firm farmaceutycznych dokonuje Komisja Europejska, rozdzielając je między państwa członkowskie proporcjonalnie do ich liczby ludności. W połowie stycznia amerykański koncern Pfizer poinformował o przejściowym zmniejszeniu dostaw szczepionki konsorcjum Biontech/Pfizer, wynikającym z konieczności dostosowania linii technologicznych do zwiększonej produkcji preparatu. Ma ono pozwolić na znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie w drugim kwartale.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia mogą to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Karolina Kropiwiec (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum