• PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ: od nowego sezonu grypowego 50 proc. refundacja szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2018 15:47

MZ rozważa wprowadzenie od nowego sezonu grypowego 50 proc. refundację szczepionek przeciwko grypie, groźnej chorobie zakaźnej - zapowiedział we wtorek (10 kwietnia) wiceminister zdrowia Marcin Czech na konferencji "Flu Meeting 2018" w Warszawie.

Wiceminister Marcin Czech podkreślił, że w minionym sezonie 2017/2018 przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. Polaków. Fot. PTWP

Resort zdrowia liczy na to, że wprowadzenie na listę refundacyjną szczepionek przeciwko grypie zwiększy w Polsce wyszczepialność przeciwko tej chorobie, wyjątkowo niska w porównaniu do innych państw. Wiceminister Marcin Czech podkreślił, że w minionym sezonie 2017/2018 przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. Polaków.

W wielu innych krajach wyszczepialność przeciwko grypie jest znacznie większa. Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że w Wielkiej Brytanii przeciwko grypie szczepi się 62 proc. osób, a w Holandii - 53 proc. Mniej osób, niż w naszym kraju, szczepi się jedynie w Estonii (3 proc. populacji), oraz w Bułgarii i na Łotwie - 1 proc.

- Koszty szczepień przeciwko grypie nie są wysokie wobec licznych powikłań, jakie powoduje zakażenie grypą, szczególnie kardiologicznych - podkreślił Marcin Cech. Wiceminister zdrowia podał również, że grypa wywołuje poważne koszty pośrednie, głównie w postaci zwolnień lekarskich, jakie wypisywane są osobom chorym, jak i ich opiekunom, kiedy chorują dzieci i seniorzy.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz przekonywał, że z powodu licznych zakażeń grypą spada wydajność pracy, ponieważ nawet te osoby, które nie idą na zwolnienia lekarskie, gorzej funkcjonują, a przy okazji - zarażają inne osoby. To z kolei pogarsza bezpieczeństwo pracy.

Wiceminister Czech podkreślił, że Polacy wolą wydawać pieniądze na preparaty przydatne jedynie w łagodzeniu objawów grypy.

- W minionym sezonie na te leki przeznaczono w naszym kraju 3,3 mld zł w ramach samoleczenia, bo 89 proc. z nich jest dostępna bez recepty. W przeliczeniu na jedną osobę nasi rodacy przeznaczyli na tego rodzaju preparaty 23,26 zł, czyli prawie tyle, ile kosztuje jedna szczepionka przeciwko grypie - dodał wiceminister Czech.

Ministerstwo Zdrowia na podobnej zasadzie, jak refundacja szczepionek przeciwko grypie, chce zapoczątkować częściową odpłatność innych szczepień. Marcin Czech nie podał szczegółów na ten temat. Powiedział jedynie, że w przypadku częściowej refundacji szczepionek przeciwko grypie jest już pozytywna ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Cena tych szczepionek byłaby oczywiście negocjowana z ich producentami - powiedział Marcin Czech. Jak dodał, ministerstwo zdrowia rozważa również wprowadzenie szczepionek przeciwko grypie na listę leków 75 plus.

Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie prof. Joanna Chorostowska-Wynimko poinformowała, że w skali ostatnich lat największa wyszczepialność przeciwko grypie przypadła na rok 2011 r., kiedy zaszczepiło się 4,5 proc. Polaków (ponad 1,7 mln).

Od tego czasu wyszczepialność ta spada: w latach 2015-2016 zmniejszyła się ona do 3,4 proc. W 2015 r. zaszczepiło się w naszym kraju przeciwko grypie 1,266 mln osób, a w 2016 r. - 1, 268 mln naszych rodaków. W 2017 r. wyszczepialność przeciwko grypie zwiększyła się o 10 proc., ze szczepionek przeciwko tej chorobie zakaźnej skorzystało 1,4 mln Polaków.

- Nadal jednak mamy w naszej populacji katastrofalnie niski poziom szczepienia się przeciwko grypie - ocenia prof. Chorostowska-Wynimko.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że przeciwko grypie powinny się szczepić przede wszystkim dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, diabetycy oraz osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi i układu oddechowego. 

PAP - Zbigniew Wojtasiński

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum