MZ: od 2016 r. nie będzie szczepień przeciwko polio szczepionką OPV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2015 08:43

W 2016 r. przestanie być stosowana w Polsce żywa szczepionka przeciwko polio - informuje dyrektor departamentu matki i dziecka Ministerstwa Zdrowia Dagmara Korbasińska.

MZ: od 2016 r. nie będzie szczepień przeciwko polio szczepionką OPV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina, to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Dostają się one do organizmu przez usta lub nos, po czym namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała.

Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, prowadzące do niedowładu lub porażenia mięśni. Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni.

Istnieją trzy typy poliowirusów. Zachorowanie spowodowane przez jeden typ nie chroni przed pozostałymi typami, dlatego teoretycznie można trzykrotnie zachorować na poliomyelitis. Dostępne szczepionki chronią przed wszystkimi trzema typami wirusa.

Pierwsza z nich - IPV - zawiera wirusy inaktywowane, w drugiej - OPV - wirusy są atenuowane, czyli pozbawione właściwości chorobotwórczych dla człowieka. Są one w stanie uodpornić szczepioną osobę, ale nie wywołują u niej choroby.

Oba typy szczepionek indukują produkcję przeciwciał, które zapobiegają przedostaniu się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego i wywołaniu zachorowania, jednak - jak informuje NIZP-PZH na swoich stronach - szczepionka OPV, dzięki indukcji tzw. odporności jelitowej, czyli stymulacji produkcji przeciwciał w nabłonku jelit, lepiej zapobiega przenoszeniu się wirusa pomiędzy ludźmi.

Jak wyjaśniła Korbasińska, w przypadku szczepionki IPV żywy wirus polio nie dostaje się do środowiska, z czym mamy do czynienia w przypadku szczepienia OPV. Z tego powodu zdecydowano o zaprzestaniu szczepień szczepionką OPV do końca marca 2016 r.

- Przygotowujemy się do wycofania szczepionki OPV i szczepienia tylko szczepionką IPV, czyli niezawierającą szczepionkowego wirusa polio, który zwiększa narażenie na zachorowanie osób nieszczepionych - stwierdziła dyrektor.

Przypomniała, że dwa przypadki zachorowania na wirus szczepionkowy polio odnotowano w ostatnim czasie u dzieci na Ukrainie. Chore dzieci są mieszkańcami obwodu zakarpackiego, który graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Podkreśliła przy tym, że podanie szczepionki nie było przyczyną zachorowania.

W Polsce szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe i finansowane z budżetu Ministra Zdrowia. Podstawowy schemat szczepień obowiązkowych przeciwko polio, obejmujący podanie trzech dawek szczepionki, powinien być rutynowo zakończony przed ukończeniem 14 miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą - w 6. roku życia.

Obecnie szczepienia podstawowe wykonuje się podskórnie lub domięśniowo poliwalentną szczepionką IPV (1,2,3 typ wirusa). Szczepienie przypominające wykonuje się poliwalentną szczepionką OPV.

Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2014 r. zaledwie połowa dzieci na Ukrainie była w pełni zaszczepiona przeciwko polio i innym chorobom zwalczanym drogą szczepień. W związku z sytuacją w tym kraju GIS wzywa osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, do uzupełnienia szczepień przeciwko polio.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów, powinny być w pełni zaszczepione przeciwko polio. GIS podkreśla, że podczas pobytu na Ukrainie należy zachować podstawowe zasady higieny obowiązujące w życiu codziennym i podczas wyjazdów zagranicznych.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum