PAP/Rynek Zdrowia | 06-12-2017 09:26

MZ kupuje szczepionki przeciwko pneumokokom

Ministerstwo Zdrowia kupuje szczepionki przeciwko pneumokokom. W magazynach jest  już spory zapas - informuje w środę (6 grudnia) "Nasz Dziennik".

Rosną zapasy szczepionek w magazynach resortu zdrowia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemiologicznych pozostaje 685 tys. 573 dawek szczepionek przeciwko pneumokokom - czytamy w "ND", który podaje informacje uzyskane w resorcie zdrowia.

Ministerstwo nabyło preparaty w ubiegłorocznym przetargu. "W okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 2017 roku została zużyta szczepionka PCV-10 w ilości 203012 dawek. Dane za cały 2017 rok zostaną opracowane w lutym 2018 roku"- powiedziała "ND" Milena Kruszewska, rzecznik ministerstwa.

31 października br. resort zdrowia opublikował kolejne ogłoszenie o zamówieniu na dostawę skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom dla dzieci. Tym razem na 9000 tys. sztuk - pisze dalej "ND".

Ministerstwo tłumaczy zakupy zmianą prawa. Do niedawna z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom korzystały jedynie dzieci z grupy ryzyka tj. urodzone przez 27 tygodniem ciąży i masą urodzeniową 2,5 kg, a także ciężko chore. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia od stycznia br. obowiązkiem szczepienia objęte są również dzieci urodzone po tym terminie - podaje gazeta.