MZ dementuje informacje o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych u nauczycieli

Autor: PAP, RR/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2021 18:56

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz kategorycznie  zaprzeczył jakoby w Łódzkiem notowana była wyjątkowa duża liczba niepożądanych odczynów u nauczycieli po iniekcji preparatem AstryZeneki.

MZ dementuje informacje o liczbie niepożądanych odczynów poszczepiennych u nauczycieli
MZ: niepożądane odczyny po szczepionce AstraZeneca ma kilkudziesięciu nauczycieli; w Łódzkiem – ośmiu. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Odnosząc się do doniesień, jakoby w Łódzkiem notowana była wyjątkowa duża liczba niepożądanych odczynów u nauczycieli po iniekcji preparatem od AstryZeneki, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, kategorycznie temu zaprzeczył. 

- Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów - powiedział w rozmowie z PAP Andrusiewicz.

- Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi - siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych - podkreślił.

Dodał, że kilkadziesiąt niepożądanych odczynów po szczepionce AstryZeneki stwierdzono w całym kraju, a nie w skali jednego województwa.

W zamieszczonym na rządowych stronach bieżącym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych po zastrzykach przeciw COVID-19 podano w środę przed południem (17 lutego), że do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło od 27 grudnia 2020, gdy rozpoczęły się szczepienia, 1950 zgłoszeń.

1635 odczynów sklasyfikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Sprawa reakcji poszczepiennych wśród nauczycieli budzi duże zainteresowanie. W środę (17 lutego) w Krakowie pytany był o to wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Podkreślił że złe samopoczucie, bóle mięśni i inne dolegliwości zdarzają się po szczepionkach, ale nie zagrażają zdrowiu czy życiu. Zdaniem naukowca szczepionki zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) są sprawdzone i bezpieczne.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Inne odczyny - poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum