MZ: bezpłatne szczepienia przeciw HPV od czerwca. Wkrótce przetarg na zakup szczepionek
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt powinny ruszyć od czerwca, przetarg na zakup szczepionek odbędzie się niebawem – przekazał 8 marca dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański.

MZ: wkrótce przetarg na zakup szczepionek na HPV
Poznański uczestniczył w posiedzeniu sejmowej podkomisji, która zajmowała się stanem wdrożenia oraz popularyzacji programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
- Pierwszy czerwca to data, kiedy program powinien ruszyć. (…) Całe otoczenie prawne jest już przygotowane. Po konsultacjach z ekspertami podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu szczepień w grupach 12-letnich i 13- letnich dziewcząt i chłopców, do ukończenia 14 roku życia. Schemat będzie dwudawkowy. Realizacja będzie wykonywana, tak jak innych szczepień pediatrycznych, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - podał.
Koszt szczepienia - jak dodał - będzie po stronie państwa. - Żadnej odpłatności ze strony pacjentów nie będzie - podkreślił.
- To, co przed nami, to etap zakupu szczepionek - jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania procedury przetargowej i ogłoszenia zamówienia publicznego. Z uwagi na informacje, które nie powinny być ujawnione przed ogłoszeniem postępowania, nie mogę powiedzieć, jakie są nasze założenia, jeśli chodzi o ilość lub specyfikację - powiedział.
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową
Poznański przyznał, że "poziomem marzeń zaszczepienia byłoby 70 proc. - to wysoki, widoczny w niektórych państwach zachodnich poziom".
To ważne, bo - jak przypominał - im wyższy poziom zaszczepienia, tym większa ochrona i mniej zachorowań na nowotwory.
- Jest przygotowywana szeroka kampania edukacyjna - podał.
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.
Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (ang. human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)