MZ argumentuje: szczepionka przeciwko pneumokokom chroni dzieci

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 18:02

W nawiązaniu do informacji pojawiających się w mediach, Ministerstwo Zdrowia opublikowało w czwartek (12 października) informację dot. szczepień przeciwko pneumokokom.

MZ argumentuje: szczepionka przeciwko pneumokokom chroni dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022


Wskazuje w niej, że wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciwko pneumokokom u dzieci to bardzo ważny krok w udoskonalaniu Programu Szczepień Ochronnych.

MZ przypomina, że dyskusja, która toczy się pomiędzy ekspertami i środowiskami naukowymi na temat stosowania w szczepieniach populacyjnych odpowiednich preparatów, była i będzie podejmowana wielokrotnie. Ocena merytoryczna poszczególnych ekspertów może się różnić w zależności od czynników, które warunkują podejmowanie decyzji.

Resort zdrowia prezentuje też stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii z 30 stycznia 2017 r. w sprawie wyboru szczepionki do powszechnego, bezpłatnego szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom w Polsce w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

"Szczepienia populacyjne przeciwko pneumokokom, w oparciu o obecnie stosowaną szczepionkę PCV-10 (Synflorix), pierwszy raz dają bezdyskusyjną możliwość uodpornienia dzieci przeciwko 10 groźnym serotypom bakterii Streptoccocus pneumoniae. Zakup szczepionki uzasadnia potrzeba ochrony zdrowia i życia tych dzieci" - czytamy w informacji.

MZ podkreśla, że szczepienia populacyjne są realizowane od 1 stycznia 2017 r. Zakup szczepionki odbywa się w ramach przetargów publicznych. Takie rozwiązanie sprzyja konkurencyjności i spełnia zasadę prawidłowego gospodarowania oraz wydatkowania środków publicznych.

Więcej: mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum