×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: 1 czerwca ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 lutego 2023 17:52

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o rozpoczęciu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV u dzieci od 1 czerwca. Szczepieniami zostaną objęte dwie grupy wiekowe.

MZ: 1 czerwca ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci
Od 1 czerwca rozpoczną się powszechne i darmowe szczepienia przeciwko HPV dla dzieci. Fot. Shutterstock

 

Szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 1 czerwca

Minister zdrowia przekazał w poniedziałek, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.

- Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Właśnie podpisałem obwieszczenie w tej sprawieWięcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce - po zakupie szczepionek - dodał Niedzielski.

HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

DO POBRANIA

  • 16.pdf Prezentacja PDF • 1,91 MB
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum