• PARTNER SERWISUpartner serwisu

MEN nie planuje zmian przepisów ws. szczepień przy przyjęciu do przedszkola

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2020 18:09

Dodatkowe ustawowe zmobilizowanie rodziców do obowiązkowych szczepień dzieci w opinii resortu edukacji nie jest potrzebne - informuje Rzeczpospolita.

Fot. archiwum

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej nie ma podstaw, aby zmieniać ustawowe kryteria rekrutacji do publicznego przedszkola pod kątem obowiązkowego szczepienia dziecka.

Niektóre samorządy premiują zaszczepione dzieci podczas rekrutacji, ale takie uchwały samorządów są często zaskarżane przez wojewodów do sądów administracyjnych. 

Rzecznik Praw Obywatelskich przekonuje, że wdrożenie rozwiązania prawne przyczyniającego się do takiego mobilizowania rodziców do szczepień w randze ustawy pomogłoby rozwiązać ten problem. Tak by kwestia ta była jednoznaczna. 

W 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło wątpliwość, czy wprowadzenie przepisów przyznających pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli dzieciom zaszczepionym nie będzie ograniczeniem konstytucyjnego prawa równego dostępu do nauki (art. 70 Konstytucji).

W grudniu 2019 r. RPO zwrócił się o stanowiska do MEN oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W odpowiedzi MEN wskazał, że nie widzi wystarczającego uzasadnienia wprowadzenia na poziomie przepisów ustawowych zmian w kryteriach rekrutacji do publicznego przedszkola. Jak wyjaśniono rekrutacja dzieci do przedszkola publicznego jest prowadzona zgodnie z zasadą powszechnej dostępności. Norma ta uniemożliwia jakiekolwiek formy dyskryminowania prawnego. 

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum