Müller: do rozważenia kroki prawne wobec Pfizera, o ile dostawy szczepionek nie będą uzupełnione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2021 09:42

Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione - podkreślił w piątek (22 stycznia) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, liczy, że Pfizer wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Müller: do rozważenia kroki prawne wobec Pfizera, o ile dostawy szczepionek nie będą uzupełnione
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri poinformował w środę, że Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Müller, który był w piątek (22 stycznia) gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, został zapytany, czy polski rząd zastanawia się nad rozwiązaniem, które mogą podjąć Włosi wobec firmy Pfizer. - Myślę, że taka decyzja mogłaby być podjęta w następnym miesiącu, jeżeli te dostawy nie zostaną uzupełnione zgodnie z deklaracją producenta - powiedział.

- W tej chwili mamy taką sytuację, że producent deklaruje/zobowiązuje się, że te różnice zostaną pokryte. W związku z tym liczymy, że tak faktycznie się stanie - zaznaczył rzecznik. - Ale jeżeli tak nie będzie, to oczywiście wtedy trzeba będzie rozważać środki prawne - dodał minister.

Jak podkreślił, "najistotniejsze jest to, aby w tym pierwszy kwartale liczba szczepionek, która była zadeklarowana, była dostarczona". - Liczymy na to, że faktycznie w tym zakresie Pfizer się wywiąże, natomiast ten przejściowy okres tych 2-3 tygodni będzie tylko już wspomnieniem za jakiś czas - mówił Müller.

Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tysięcy dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum