×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: Od środy ruszają bezpłatne szczepienia seniorów przeciw pneumokokom

Autor: • Źródło: PAP28 lutego 2023 11:00

Od środy ruszają bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów mieszkających w Lublinie. Z miejskiego programu może skorzystać tysiąc osób. Ratusz przeznaczy na ten cel około 300 tys. zł.

Lublin: Od środy ruszają bezpłatne szczepienia seniorów przeciw pneumokokom
Lublin: Od środy ruszają bezpłatne szczepienia seniorów przeciw pneumokokom. Fot. Shutterstock
  • Szczepienia wykonywane będą od środy w 24 przychodniach w Lublinie
  • Z darmowych szczepień może skorzystać tysiąc osób powyżej 65 lat
  • Wizytom będzie towarzyszyć akcja edukacyjna m.in. o pozytywnych skutkach szczepień i profilaktyki

300 tys. zł z budżetu miasta

- Szczepienia ochronne są szczególnie ważne u osób starszych, u których choroby przewlekłe zwiększają ryzyko infekcji. Po raz kolejny zachęcamy do skorzystania ze szczepień przeciw pneumokokom. Ubiegłoroczna edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i pulę szczepionek wykorzystano prawie w całości - przekazała zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska, cytowana w komunikacie.

Szczepienia wykonywane będą od środy w 24 przychodniach w Lublinie. Seniorzy mogą zgłaszać się do placówek bez względu na to, do jakiej przychodni są zapisami w ramach POZ. Warunkiem będzie pozytywna weryfikacja medyczna przeprowadzona przez lekarza. Program ma być realizowany do wyczerpania szczepionek. Koszty szczepienia w całości pokrywa miasto. Ratusz przeznaczy na ten cel 300 tys. zł.

Wizytom będzie towarzyszyć akcja edukacyjna m.in. o pozytywnych skutkach szczepień i profilaktyki, a także o niebezpieczeństwach infekcji wywołanych przez pneumokoki. Są częstą najczęściej atakującymi bakteriami i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu.

- Są groźne dla dzieci i dla dorosłych, szczególnie powyżej 65 lat, z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odporności, cukrzycą, chorobami płuc, serca, nerek lub wątroby - podano w komunikacie.

Miejski program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany jest w Lublinie od ubiegłego roku. W tym czasie zaszczepiło się około tysiąca seniorów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum