Lubelskie: tu również coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2015 11:12

Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w ubiegłym roku w województwie lubelskim było blisko tysiąc osób, które uchyliły się od szczepień. To o 33 proc. więcej niż w 2013 roku - informuje Dziennik Wschodni.

Lubelskie: tu również coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci
FOT. Fotolia

W ubiegłym roku w Polsce było ponad 12 tysięcy dzieci, które nie miały pełnego kalendarza szczepień.

- W porównaniu do 2013 roku, kiedy było ich 7,5 tysiąca, to spory wzrost - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Jeśli nadal liczba niezaszczepionych dzieci będzie rosła, istnieje groźba powrotu niektórych chorób.

- Rodzice mają prawo do pełnej informacji o szczepieniach, również ich negatywnych skutkach. Dopiero na tej podstawie powinni podejmować świadomą decyzję o zaszczepieniu dziecka - zaznacza Justyna Socha ze Stowarzyszenia STOP NOP, które działa na terenie całej Polski.

Czyt.: Specjaliści: zadziwiające, że niektórzy podważają sens szczepień

- Lekarz rodzinny, który odpowiada za szczepienie powinien uczciwie przedstawić rodzicom bilans korzyści i strat, a nie straszyć śmiercią dziecka w przypadku niezaszczepienia. Nie utożsamiamy się z ruchem antyszczepionkowym i nie postulujemy o likwidację systemu szczepień. Chcemy, żeby respektowano prawo rodziców do świadomej zgody na zabieg medyczny - dodaje Justyna Socha.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum