• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódzkie: spada liczba wykonywanych szczepień obowiązkowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2014 16:14

W Łódzkiem spada liczba wykonywanych szczepień obowiązkowych. Tymczasem szczepionki to najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom zakaźnym - mówili w środę (23 kwietnia) w Łodzi specjaliści na spotkaniu zorganizowanym z okazji trwającego Europejskiego Tygodnia Szczepień.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi Urszula Sztuka-Polińska przypomniała, że Europejski Tydzień Szczepień organizowany jest już od 9 lat, a jego głównym celem jest propagowanie szczepień oraz przekonanie rodziców, jakim są one wielkim osiągnięciem cywilizacyjnym.

Jak mówiła, to dzięki szczepieniom wyeliminowano całkowicie m.in. taką chorobę zakaźną jak ospa prawdziwa. Zwróciła uwagę, że ostatni przypadek ospy prawdziwej w Polsce miał miejsce w 1963 roku we Wrocławiu. Dodała, że dzięki szczepieniom, w 2002 roku region europejski uznany został za wolny od polio.

Tymczasem według Anny Guzek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi od dwóch lat w województwie łódzkim spada liczba wykonywanych szczepień obowiązkowych, w tym również szczepień wykonywanych u dzieci w pierwszym i drugim roku życia. Zaznaczyła jednak, że mimo tego spadku, wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych w regionie utrzymuje się na poziomie 95 proc.

Zdaniem obecnego na spotkaniu Pawła Grzesiowskiego z Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń" w Warszawie zmniejszająca się liczba szczepionych osób, to skutek m.in. spadku poczucia wartości szczepień.

Coraz częściej rodzice kwestionują potrzebę szczepienia dzieci m.in. z obawy o ich zdrowie. Boją się, że u dziecka może wystąpić niepożądane objawy. Twierdzą też, że szczepionki nie są dobrze przebadane, lub są wręcz niepotrzebne, skoro jakaś choroba została wyeliminowana. 

Według Grzesiowskiego zmniejszająca się liczba szczepionych osób wymaga "przejścia do ofensywy". Jego zdaniem trzeba ustawicznie informować o tym, że szczepienia są skuteczne, eliminują choroby zakaźne, a koszty szczepienia są ułamkiem kosztu leczenia choroby. Dużą rolę do odegrania mają tu lekarze, którzy powinni uspokoić rodziców i przekonać ich do szczepień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum