×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź szykuje się do szczepień w szkołach. Ma powstać ponad 300 punktów

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP26 sierpnia 2021 18:05

Władze Łodzi szykują się do szczepień w szkołach. Powstanie ponad 300 punktów dla uczniów chcących się zaszczepić przeciw Covid-19.

Łódź szykuje się do szczepień w szkołach. Ma powstać ponad 300 punktów
W Łodzi przygotowują się do szczepień uczniów. Fot. Shutterstock
  • Łódź organizuje szczepienia przeciw COVID-19 dla uczniów
  • Chętni będą mogli się szczepić w ponad 300 szkołach lub poradniach z nimi współpracującymi 
  • Obecnie w Łodzi są 23 miejskie punkty szczepień, które mogą szczepić nawet 2 tysiące osób dziennie

Szczepienia dzieci. Władze Łodzi przygotowują szczepienia w ponad 300 placówkach

Dzieci i młodzież, których rodzice wyrażą na to zgodę, będą mogły zaszczepić się przeciw COVID-19 w szkołach i współpracujących z nimi poradniach - poinformował w czwartek (26 sierpnia) Urząd Miasta Łodzi. Miasto będzie koordynować akcję szczepień w ponad 300 placówkach oświatowych.

- Od początku sierpnia dyrektorzy łódzkich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych rozmawiają z miejskimi centrami medycznymi o organizacji szczepień dla uczniów w samych placówkach lub w pobliskich przychodniach zdrowia - podkreślił dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Łodzi Piotr Bors na konferencji prasowej.

- Według naszych danych w Łodzi zaszczepione zostało ok. 42 proc. osób w wieku od 12. do 19. roku życia, czyli około 18 tysięcy uczniów. 24 tysiące 12-19 latków z Łodzi nie przyjęło zaś szczepionki przeciwko koronawirusowi i to do tych młodych ludzi - a przede wszystkim ich rodziców - kierujemy naszą akcję - dodał Borys.

Na pierwszych spotkaniach z rodzicami będzie o szczepieniach przeciw Covid-19

Magistrat przypomniał, że przeciwko koronawirusowi szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12. roku życia. Uczniom od 12. do 18. roku życia może być podana szczepionka Pfizera, a od niedawna również Moderny.

Oba preparaty podaje się w dwóch dawkach: drugą dawkę Pfizera sugeruje się podać po 21 dniach, a Moderny po 28 dniach. Każdą z tych szczepionek mogą przyjąć także uczniowie powyżej 18 lat.

- W przypadku młodzieży do 18. roku życia zgodę na szczepienie może wyrazić tylko rodzic, dlatego też łódzkie szkoły, które wyraziły chęć współpracy przy organizacji szczepień - a jest ich na dziś około 80 - już 1 września, na pierwszych spotkaniach z rodzicami, przekażą informację, że w tej szkole jest możliwość organizacji szczepień - wyjaśnił dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ Szymon Kostrzewski.

Szczepienia dzieci i młodzieży. W Łodzi w placówkach bądź pobliskich poradniach

Dodał, że w zależności od możliwości miejskie przychodnie będą mogły zorganizować akcję szczepień w placówce oświatowej lub w pobliskiej poradni. Tak będzie np. w XXIII Liceum Ogólnokształcącym, którego budynek stoi w bezpośrednim sąsiedztwie poradni należącej do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" przy al. Piłsudskiego 157.

- Jesteśmy po rozmowach z przychodnią. Jeśli uczniowie naszego liceum będą zainteresowani szczepieniami, szkoła będzie organizowała wyjścia na konkretną godzinę do tej placówki - zaznaczyła wicedyrektorka XXIII LO Katarzyna Mielech. 

W przypadku dzieci od 12 do 15 lat podczas kwalifikacji do szczepienia, którą u lekarza pierwszego kontaktu przechodzi pacjent, konieczna będzie obecność rodzica. Poradnie deklarują, że młodych pacjentów będzie badał lekarz pediatra.

Jeśli chodzi o starszych uczniów - od 16 do 18 lat - obecność rodzica nie będzie konieczna, jednak kwestionariusz o stanie zdrowia, który należy dostarczyć przed szczepieniem, będzie musiał być podpisany przez opiekunów.

Łódź ma obecnie 23 miejskie punkty szczepień w różnych dzielnicach - w tym trzy powszechne punkty szczepień, które mogą szczepić nawet 2 tys. osób dziennie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum