• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: miejscy radni za premiowaniem zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2020 17:02

Na zwołanej online sesji Rady Miejskiej w Łodzi zapadła jednogłośna decyzja o premiowaniu podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli dzieci, które zostały zaszczepione. Pod inicjatywą uchwałodawczą Okręgowej Rady Lekarskiej w tej sprawie podpisało się blisko 1,4 tys. mieszkańców.

Takie rrozwiąznie popiera Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi Fot. Archiwum

- To bardzo ważna wiadomość dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Już od dwóch lat w samorządzie łódzkim toczyliśmy debatę na temat tego, kiedy i na jakich warunkach powinniśmy wprowadzić regulacje dotyczące premiowania dzieci szczepionych w naborze do przedszkoli miejskich. W środę (13 maja) radni jednomyślnie podjęli uchwałę pod projektem, podpisanym wcześniej przez 1339 łodzian. To ogromny sukces społeczności miasta, zwłaszcza, że w przypadku inicjatywy uchwałodawczej wymagana jest liczba 300 głosów - podkreślił na konferencji prasowej w środę przewodniczący łódzkiej rady miejskiej Marcin Gołaszewski.

Inicjatywę uchwałodawczą w sprawie szczepień członkowie Okręgowej Rady Lekarskiej złożyli do przewodniczącego rady miejskiej już w lutym. Lekarze domagali się w niej, aby dzieci, których rodzice dopełnili obowiązku szczepień, a także te, które nie mogą być szczepione z przyczyn medycznych, były premiowane podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli dwudziestoma dodatkowymi punktami.

Inicjatorzy mieli 30 dni na zebranie co najmniej 300 podpisów pod swoim wnioskiem. W akcję oprócz lekarzy włączyło się też środowisko pielęgniarskie i łódzcy nauczyciele. Jak przypomniał Gołaszewski, przerwała ją epidemia koronawirusa; mimo to niespełna 1,4 tys. głosów poparcia udało się zebrać w ciągu dwóch tygodni.

- Inicjatywę poparły w radzie wszystkie opcje polityczne - nie było żadnych głosów wstrzymujących się ani przeciwnych. Jest rzeczą oczywistą, że szczepienia chronią nas przed chorobami zakaźnymi, a promocja pozwoli na poszerzenie społecznej świadomości na temat ich konieczności. Jak wygląda świat bez szczepień, mamy właśnie okazję w tej chwili obserwować - zaznaczył prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi dr Paweł Czekalski.

Występując z inicjatywa uchwałodawczą, łódzki samorząd lekarski wyraził zaniepokojenie statystykami, z których wynika, że od 2010 roku w Polsce obserwowany jest znaczny wzrost uchyleń od obowiązku szczepień. Tylko w 2017 roku odnotowano ponad 30 tys. przypadków uchyleń, rok później - ponad 40 tys., a tylko w pierwszym kwartale 2019 - ponad 42 tys.

Zdaniem lekarzy zrzeszonych w łódzkiej ORL, rosnąca liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień wpływa na poziom wyszczepialności w kraju, którego spadek jest bezpośrednią przyczyną powrotu chorób zakaźnych - także tych, które w ostatnich latach występowały sporadycznie. Jako przykład podali znaczny wzrost potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę - w roku 2018 odnotowano ich 339, podczas gdy w roku poprzedzającym było ich jedynie 63.

Przewodniczący łódzkiej rady miejskiej poinformował, że przyjęta przez radnych uchwała zostanie wkrótce przez niego podpisana, a następnie opublikowana - o ile swoich wątpliwości nie wyrazi wojewoda łódzki.

-W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniła się linia orzecznicza wojewódzkich sądów administracyjnych, które uważają za prawnie dopuszczalne, że premiuje się dzieci zaszczepione, ponieważ nie stoi to w kolizji z prawem dzieci do uczęszczania do przedszkoli, które obowiązuje od 6. roku życia - dodał Gołaszewski.

Nabór do przedszkoli na przyszły rok szkolny już się rozpoczął, dlatego zasadę premiowania za szczepienia będzie można zastosować dopiero w rekrutacji w roku 2021.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum