Łódź: magistrat sfinansuje szczepienia przeciwgrypowe dla 7,5 tys. seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2015 16:13

Ok. 7,5 tys. szczepionek przeciw grypie sfinansuje łódzkim seniorom magistrat. W tym roku na szczepienia dla mieszkańców powyżej 65. roku życia przeznaczono w Łodzi ok. 210 tys. zł.

Łódź: magistrat sfinansuje szczepienia przeciwgrypowe dla 7,5 tys. seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała Jolanta Baranowska z biura rzecznika prasowego prezydenta miasta, w ubiegłym roku z programu szczepień ochronnych przeciwko grypie skorzystało w Łodzi ok. 6 tys. seniorów. W tym roku nakłady na szczepienia mają wzrosnąć - ze 176 tys. do 210 tys. zł.

Urząd zapowiada, że przy dużym zainteresowaniu seniorów szczepieniami, planowane jest dokupienie kolejnych szczepionek.

Łodzianie, którzy chcieliby poddać się szczepieniu, powinni zgłosić się z dowodem tożsamości do jednej z 36 miejskich przychodni zdrowia - bez względu na miejsce zamieszkania - i zadeklarowanie tego lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej.

Zarówno badanie lekarskie, jak i sama szczepionka są dla pacjentów bezpłatne. Szczepienia będą rozpoczynać się w wyznaczone dni września - aż do momentu wyczerpania szczepionek.

Program szczepień seniorów przeciw grypie jest prowadzony przez łódzki magistrat od 2008 r. i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Populacja osób po 65. roku życia sięga w Łodzi ponad 115 tys. Zdaniem urzędników, sfinansowanie szczepionek dla wszystkich jest niemożliwe.

Seniorzy i osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy choroba wieńcowa, należą - zdaniem ekspertów - do grup zagrożonych wystąpieniem powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc, ucha środkowego czy mięśnia sercowego.

Dlatego specjaliści zalecają im poddawanie się szczepieniom przeciwgrypowym w każdym sezonie zachorowań, który w Polsce rozpoczyna się we wrześniu.

W minionym sezonie (od września 2014 r. do marca 2015 r.) zanotowano w Polsce ponad 2,6 mln zachorowań na grypę. Ponad 8,5 tys. osób było hospitalizowanych; najczęstsze powikłania pogrypowe dotyczyły układu oddechowego (90 proc.) i układu krążenia (3 proc.). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum