PAP/Rynek Zdrowia | 21-01-2021 18:38

Łódź: dodatkowe punkty dla szczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli

Dzieci podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi otrzymają dodatkowe punkty za to, że przeszły obowiązkowe szczepienia ochronne - ogłosili w czwartek (21 stycznia) przedstawiciele władz miasta. Zapewniono przy tym, że w placówkach miejskich nie zabraknie miejsca dla żadnego dziecka.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rekrutacja do miejskich przedszkoli w Łodzi rozpocznie się 1 kwietnia. Przygotowano ponad 18 tys. miejsc.

Łódzki magistrat zapowiedział w czwartek, że wzorem poprzednich lat rodzice będą wskazywać trzy przedszkola według preferencji od najważniejszego. O miejscu, do którego z nich zostanie zakwalifikowane dziecko, zadecyduje liczba zdobytych punktów. Wyjaśniono, że w rekrutacji podstawowej obowiązują kryteria ustawowe, a w uzupełniającej - gminne, ustalane przez każdy samorząd. Pierwszych jest siedem (każde po 100 p.), w tym np. wielodzietność rodziny kandydata na przedszkolaka, niepełnosprawność dziecka czy brak jednego z rodziców

W drugiej klasyfikacji rodziców z Łodzi czeka zmiana, bo zgodnie z ubiegłoroczną uchwałą rady miasta 20 pkt będzie przyznawane za poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom. Więcej punktów można uzyskać jedynie za rodzeństwo w wybranej placówce (32 p.), z kolei mniej premiowany jest fakt pracujących lub się uczących się rodziców (16 p.).

- Podobnie jak w latach poprzednich w placówkach miejskich na pewno nie zabraknie miejsca dla żadnego dziecka. Ważna zmiana w rekrutacji polega też na tym, że z uwagi na COVID-19 będzie ona prowadzona tylko w formie elektronicznej. Rodzice zalogują się do systemu, wybiorą trzy placówki, a następnie wydrukują wniosek, podpiszą i zeskanowany wraz z załącznikami prześlą drogą elektroniczną - wyjaśnił dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ Piotr Bors.

W tegorocznej rekrutacji będą brały udział dzieci z rocznika 2015-2018, których według danych demograficznych w Łodzi jest ponad 22 tys. Nie wiadomo jednak, ile z nich mieszka w Łodzi i czy rodzice wszystkich będą zainteresowani wychowaniem przedszkolnym.

Bartłomiej Pawlak