• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom - od września

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2018 15:40

We wrześniu rozpocznie się w Łodzi program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych w latach 2014, 2015 i 2016. Będzie finansowany z kasy miejskiej. Obecnie szczepienia przeciwko pneumokokom są refundowane dla dzieci urodzonych w 2017 r.

Szczepionki będą bezpłatne, a o ich podaniu dzieciom zadecydują rodzice. Fot. Fotolia

- Wdrażamy trzyletni program, na który tylko w tym roku przeznaczamy 200 tys. zł. W 2018 r. za darmo zaszczepionych zostanie 700 maluchów z naszego miasta - podkreślił w czwartek (28 czerwca) na konferencji przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej łódzkiej rady miejskiej Adam Wieczorek.

Według planów magistratu, w ciągu trzech lat z programu będą mogły skorzystać czterolatki z roczników 2014, 2015 i 2016. Urzędnicy zapowiadają, że będą monitorowali zainteresowanie rodziców tym programem i w przyszłości kwota przeznaczona na szczepienia może wzrosnąć.

Szczepionki będą bezpłatne, a o ich podaniu dzieciom zadecydują rodzice. Konkurs na wykonawców szczepień będzie przeprowadzony tak, by punkty były dostępne w całym mieście. Akcja szczepień ruszy od września - informacje na jej temat będą przekazywane przez pediatrów w przychodniach i przez przedszkola.

Według pediatry z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. L. Rydygiera Krystyny Wąchockiej-Żmudzińskiej, pneumokoki mogą być przyczyną wielu poważnych schorzeń, m.in. zapalenia ucha, zatok, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, a nawet sepsy. Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby.

PAP - Agnieszka Grzelak-Michałowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum