• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Linie lotnicze zmuszą do szczepień. Za odmowę zwolnienie, albo ubezpieczenie na własny koszt

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP26 sierpnia 2021 09:00

Amerykańskie linie lotnicze wprowadzą opłatę na ubezpieczenie dla niezaszczepionych pracowników. Konkurencyjny przewoźnik nakaże szczepienia przeciw Covid-19 pod groźbą zwolnienia z pracy.

Amerykańskie linie lotnicze wymuszają szczepienia pracowników Fot. Shutterstock
  • 200 dolarów miesięcznie zapłacą na ubezpieczenie niezaszczepieni pracownicy amerykańskich linii lotniczych Delta Air Lines
  • - Ta dopłata będzie konieczna, aby zaradzić ryzyku finansowemu, które decyzja o nieszczepieniu się stwarza dla naszej firmy - tłumaczy pracodawca
  • Inny przewoźnik - United Airlines - będzie szczepić zatrudnionych pod groźbą zwolnienia z pracy

Linia lotnicza w USA wprowadza opłaty dla niezaszczepionych

Delta Air Lines zapowiedziały, że nie będą zmuszać swych pracowników do szczepień przeciwko Covid-19, lecz ci, którzy się nie zaszczepią będą płacić dodatkowo 200 dolarów na swoje ubezpieczenie zdrowotne. Firma uzasadniła, że leczenie choroby w szpitalu kosztuje linię średnio 40 tys. dolarów.

Dyrektor amerykańskich linii Delta Air Lines Ed Bastian poinformował, że pracownicy, którzy byli w ostatnich tygodniach hospitalizowani, nie byli w pełni zaszczepieni.

Linie zapowiedziały w środę, że od 12 września będą też wymagać od pracowników niezaszczepionych poddawania się co tydzień na koszt firmy testowi na obecność koronawirusa. Będą też musieli nosić maski we wszystkich pomieszczeniach linii lotniczych.

Czytaj więcej: Pracodawca sprawdzi szczepienia. We wrześniu Sejm zajmie się projektem ustawy

Pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika. Jest gotowy projekt przepisów. Znamy szczegóły

United Airlines: szczepienie, albo zwolnienie z pracy

Delta nie poszła w ślady innego amerykańskiego przewoźnika, United Airlines, który zaczyna 27 września, pod groźbą zwolnienia z pracy, szczepienia przeciwko Covid-19 pracowników dotąd niezaszczepionych.

Jednak Bastian uważa, że miesięczna dopłata do ubezpieczenia w wysokości 200 USD, która zaczyna obowiązywać w listopadzie, może mieć ten sam skutek.

- Ta dopłata będzie konieczna, aby zaradzić ryzyku finansowemu, które decyzja o nieszczepieniu się stwarza dla naszej firmy - napisał Bastian w notatce skierowanej do pracowników Delta Air Lines.

Poinformował też, że 75 procent pracowników firmy jest zaszczepionych, a w połowie lipca wskaźnik ten wynosił 72 procent. Dodał, że agresywność koronawirusa wariantu Delta "oznacza, że musimy zaszczepić znacznie więcej naszego personelu a nawet, jak to będzie możliwe, blisko 100 procent".

Delta i United Airlines już wymagają zaszczepienia się przez nowych pracowników. Inne duże amerykańskie linie lotnicze, w tym American i Southwest, twierdzą, że zachęcają pracowników do szczepień, ale ich nie wymagają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum