GW, Rynek Zdrowia | 13-04-2021 15:02

Lewica chce zaszczepienia maturzystów, ale rząd nie planuje takiego rozwiązania

Z pomysłem zaszczepienia maturzystów wystąpił Robert Biedroń z Lewicy. Rząd nie ma takich planów.

Nie ma planów zaszczepienia maturzystów. Fot. Michi S/pixabay

  • Ministerstwa nie przewidują szczepień maturzystów
  • Nie ma żadnych planów dotyczących przełożenia egzaminów maturalnych

Ugrupowanie Roberta Biedronia napisało interpelację do ministrów Przemysława Czarnka i Adama Niedzielskiego. Lewica dopytywała ich, czy zaszczepienia nauczycieli rząd nie mógłby rozszerzyć również na maturzystów. Otrzymali odpowiedź: MEiN i MZ nie przewidują żadnych dodatkowych szczepień.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, europoseł Lewicy Robert Biedroń pojawił się na briefingu (w poniedziałek) przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tłumaczył, że nie wiadomo nadal jak będą wyglądały, ze względu na obostrzenia epidemiczne, tegoroczne egzaminy maturalne.

Planów przełożenia matur nie ma

- Co z 19-latkami, którzy nie są zaszczepieni? Co z nauczycielami, którzy przyjęli dopiero pierwszą dawkę? Co z bliskimi, którzy będą się zarażać? - dopytywał. 

Przekonywał "250 tys. młodych ludzi boi się o swoje zdrowie". Stąd pomysł zaszczepienia maturzystów.

Jak powiedział Gazecie Wyborczej dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, "egzaminy w 2020 roku czy egzaminy zawodowe na początku tego roku pokazały, że da się je przeprowadzić w bezpiecznych warunkach z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych, opracowanych przez CKE, MEiN i GIS". 

Smolik dodał, że nie ma żadnych planów dotyczących przełożenia matur na czerwiec.