×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekceważenie pandemii. PPOZ: jesteśmy zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu obostrzeń

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 marca 2022 12:46Aktualizacja: 18 marca 2022 13:25

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wydało komunikat, w którym pojawiło się zaniepokojenie pomysłem resortu zdrowia o zniesieniu obostrzeń covidowych.

Lekceważenie pandemii. PPOZ: jesteśmy zaniepokojeni pomysłami rządu o zniesieniu obostrzeń
Lekarzom nie podoba się pomysł na zniesienie restrykcji covidowych. Fot. AdobeStock
  • Prezes PPOZ Bożena Janicka w komunikacie przypomina, że lekceważenie pandemii może doprowadzić do kolejnej znacznie większej fali zakażeń
  • - W parze z ryzykiem śmierci idzie niestety brak szczepień. Szczepionki, którymi dysponujemy, bardzo dobrze chronią przed powikłaniami, jednak pacjenci z tej możliwości nie korzystają - podniesiono
  • Lekarze z Porozumienia apelują o nagłośnienie kwestii szczepień, szczególnie w czasie napływu uchodźców

"Zapomnieliśmy o pandemii"

Prezes PPOZ Bożena Janicka ostrzega, że lekceważenie pandemii doprowadzi do kolejnej, jeszcze większej fali zakażeń.

- W całym tym wojennym chaosie zapomnieliśmy o pandemii, która nie tylko nie wygasła, ale nadal jest główną przyczyną śmierci wśród pacjentów. Szczególnie tych z wielochorobowością - wskazała Janicka.

- W parze z ryzykiem śmierci idzie - niestety - brak szczepień. Szczepionki, którymi dysponujemy, bardzo dobrze chronią przed powikłaniami, jednak pacjenci z tej możliwości nie korzystają. Bardzo smuci nas fakt, że zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 spadło i to, że już dawno ucichła kampania informacyjna zachęcająca do szczepień - powiedziała.

Biuro PPOZ podaje, że Chiny notują rekordy w liczbie nowych zakażeń.

- Ponownie blokowane są miasta, zamykane fabryki. Nowych przypadków wywołanych jeszcze bardziej zakaźnym subwariantem omikronu przybywa także w Korei Południowej i Wietnamie. Rozprzestrzenianiu zakażeń sprzyja właśnie niska wyszczepialność - napisano.

Konieczne szczepienia ochronne

Lekarze Porozumienia podkreślają, że należy nagłośnić kwestię szczepień, szczególnie teraz, w dobie migracji obcokrajowców. Apelują również o zaszczepienie dzieci i przyjęcie dawki przypominającej.

- W Polsce liczba nowych zakażeń przekracza dziennie kilkanaście tysięcy, umiera nie mniej niż 200 osób. Liczba ta, wraz z napływem uchodźców z Ukrainy, którzy również są bardzo słabo wyszczepieni, może doprowadzić do wybuchu nowych ognisk zakażeń - ostrzegają.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), wcześniej Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie, działa autonomicznie na rzecz i w obronie osób zrzeszonych w organizacjach członkowskich. Celem PPOZ jest działalność ogólnopolska w celu ochrony bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz dążenie do podwyższania standardu świadczenia usług medycznych.

Ponadto celem PPOZ jest ochrona praw i reprezentowanie środowiska lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum