• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarze rodzinni pytają NFZ o paszport covidowy. Nie mogą wydać certyfikatu dużej grupie pacjentów

Autor: oprac. PW • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia25 sierpnia 2021 06:00

Paszport covidowy wciąż budzi wątpliwości. Tym razem u lekarzy rodzinnych. Medycy z PPOZ pytają, w jaki sposób pacjenci zaszczepieni pierwszą dawką poza Polską, a drugą w Polsce mogą uzyskać certyfikat covidowy? Obecnie lekarze nie mogą im go wydać.

Paszport covidowy - będzie dodatkowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Nie ma procedury postępowania, jeśli o wydanie paszportu covidowego w placówce POZ zwraca się pacjent, który pierwszą dawkę szczepionki przyjął poza Polską
  •  MZ: W sprawie wydawania paszportu covidowego takim osobom jest procedowana procedura, która będzie zastosowana pod warunkiem zaszczepienia dopuszczoną do obrotu w UE szczepionką
  • Jak podaje MZ "wdrożenie rozwiązań w zakresie uzupełniania wpisów historycznych szczepień nastąpi po nowelizacji rozporządzeń"
  • Pacjenci zaszczepieni poza Polską mogą po certyfikat zgłosić się tylko i wyłącznie w kraju, w którym zostali zaszczepieni

Paszport covidowy - dla kogo? Są wątpliwości nawet po zaszczepieniu

Co z paszportami COVID-owymi dla pacjentów zaszczepionych poza granicami Polski? Czy mają je wydawać placówki podstawowej opieki zdrowotnej? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Jeśli nie, to gdzie należy odsyłać pacjentów?

Z takimi pytaniami do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka zwrócili się lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes PPOZ podkreśla, że lekarze oczekują na konkretne wskazówki w sprawie, bo z tymi pytaniami do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zgłasza się coraz więcej pacjentów

Paszport COVID-owy jest warunkiem przekroczenia granic wielu krajów. Z wystawieniem certyfikatu nie ma problemów, jeśli dana osoba została zaszczepiona na terenie Polski.

Wątpliwości pojawiają się w momencie, gdy okazuje się, iż pacjent otrzymał szczepionkę poza naszymi granicami Polski.

Pytania dotyczące wydawania certyfikatów szczepionkowych takim właśnie osobom Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zaleciła przekierowanie powyższego tematu do Centrali NFZ. W tej sytuacji PPOZ z prośbą o udzielenie informacji na ten temat zwróciło się do Filipa Nowaka, prezesa NFZ.

Sprawdź: Paszport covidowy. Jak go pobrać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu krajach

Jeśli pierwsza dawka szczepionki przyjęta poza Polską...

- Musimy wiedzieć jak postępować w przypadku, gdy w placówce poz pojawi się pacjent, który został zaszczepiony (pełne szczepienia) przeciwko COVID-19 na terenie innych krajów UE lub poza nią; pacjent, który pierwsze szczepienie miał wykonane w UE poza Polską, natomiast na drugą dawkę zgłasza się w Polsce oraz pacjent, który pierwsze szczepienie miał wykonane poza UE (np. Wielka Brytania, Kanada), a na drugą dawkę zgłasza się w Polsce – wymienia wątpliwości lekarzy POZ Bożena Janicka.

„Kiedy możemy się spodziewać wdrożenia wypracowanego rozwiązania, gdyż oprócz Pani Prezes Bożeny Janickiej, mamy sporo zgłoszeń w tej sprawia ze strony pacjentów?” – z takim pytaniem (wraz z pismem PPOZ) do Ministerstwa Zdrowia zwrócił się Ryszard Stypa, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej z zespołu szczepień populacyjnych NFZ.

Czytaj również: Lekarze wydają fałszywe Certyfikaty COVID-19? NIL potwierdza: są sygnały

Paszport covidowy bez szczepienia? To nie takie trudne. W sieci kwitnie handel certyfikatami COVID-19

Paszport covidowy - będzie dodatkowe rozporządzenie

„W zakresie wpisów dla szczepienia pełną dawką wykonanego w innym państwie członkowskim każdorazowo osoba zaszczepiona powinna uzyskiwać stosowny certyfikat wydany przez kraj, w którym wykonano szczepienie, zgodnie z lokalnymi regulacjami. Certyfikaty są równoważne i obowiązują na obszarze UE oraz wybranych państw trzecich " - informuje Hubert Życiński, zastępca dyrektora, Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia.

Jak zaznacza, "w pozostałych przypadkach zastosowanie znajdzie procedowana procedura, pod warunkiem zastosowania dopuszczonej do obrotu w UE szczepionki”.

Z-ca dyr. Departamentu Innowacji w MZ przkazał: "Wdrożenie rozwiązań w zakresie uzupełniania wpisów historycznych szczepień nastąpi po nowelizacji rozporządzeń (ws. metody zapobiegania COVID-19 i rozporządzenia epidemiologicznego). Zmiany są procedowane. Będziemy stosownie o nich informować”.

- Reasumując, pacjenci zaszczepieni poza Polską wini po certyfikat zgłosić się tylko i wyłącznie w kraju, w którym zostali zaszczepieni. Obecnie placówki POZ nie mają takich uprawnień, czekamy na dalsze wytyczne - informuje Bożena Janicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum