Lekarze rodzinni ostrzegają: powikłania po grypie bardzo niebezpieczne

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/FPZ30 grudnia 2022 19:00

W Polsce miedzy 16 a 22 grudnia zanotowano 279 tysięcy zakażeń wirusem grypy. W sumie od września zachorowało prawie dwa miliony Polaków. Grypa najbardziej niebezpieczna jest dla seniorów - alarmują lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze rodzinni ostrzegają: powikłania po grypie bardzo niebezpieczne
Powikłania po grypie mogą doprowadzić nawet do śmierci. Fot. Shutterstock
  • Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa grypy
  • W Polsce miedzy 16 a 22 grudnia zanotowano 279 tysięcy zakażeń wirusem grypy. W sumie od września zachorowało prawie dwa miliony Polaków - informuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie
  • Warto przypominać o szczepieniach przeciwko grypie, zwłaszcza w grupach największego ryzyka

Narażeni: seniorzy, najmłodsze dzieci

Jak informuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie, z danych NIZP PZH — PIB wynika, że najbardziej na grypę narażone są najmłodsze dzieci.

- W pierwszym tygodniu grudnia liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowań w grupie wiekowej 0-4 wyniosła ponad 49 tys. Zachorowało (lub pojawiło się takie podejrzenie) prawie 380 dzieci na 100 tysięcy - podała FPZ.- Najczęściej chorują dzieci, ale nie możemy zapominać, że grypa — z racji swoich potencjalnych powikłań — jest najgroźniejsza dla najstarszych.

"Najczęstszymi objawami ogólnymi grypy są ból głowy, stawów, mięśni, gorączka, złe samopoczucie, osłabienie oraz objawy ze strony układu oddechowego, takie jak suchy kaszel, ból gardła, nieżyt nosa" - wyliczaja lekarze Fedreacji.

Czas trwania choroby to ok. 7 dni. Może trwać dłużej, jeśli dojdzie do powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zaostrzenie chorób przewlekłych. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez drogę kropelkową.

- Istotną rolę w zapobieganiu zachorowaniu odgrywają szczepienia ochronne – mówi lek. Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej.

 

 

Istotna rola leków przeciwwirusowych

Od września/października lekarze zrzeszeni w FPZ, ale nie tylko, zachęcają pacjentów do corocznych szczepień. Są szczególnie zalecane w grupach pacjentów z największym ryzykiem powikłań. "Są to m.in. dzieci poniżej 5 r.ż., osoby starsze powyżej 65 r.ż., pacjenci z chorobami przewlekłymi, kobiety w ciąży, pacjenci z otyłością" - zauważają.

 W leczeniu pacjentów bardzo istotną rolę odgrywają leki przeciwwirusowe, które mają udowodnioną skuteczność. Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej podaży płynów, stosowaniu leków przeciwgorączkowych, odpoczynku w warunkach domowych. Wielu pacjentów pyta jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? Przeziębienie wolniej się rozwija niż grypa i trwa krócej.

— W przypadku zwykłego przeziębienia, gdy zażyjemy leki przeciwgorączkowe, syrop czy środki rozgrzewające w ciągu dwóch czy trzech dni samopoczucie powinno się poprawić. Jeżeli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej, warto zgłosić się do lekarza – podkreśla lek. Adam Boruch.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum