Lekarze rodzinni: do szczepień jesteśmy przygotowani tylko teoretycznie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 12:19

Do szczepień czujemy się przygotowani jedynie teoretycznie, bo do tej pory nie dostaliśmy żadnych konkretnych rządowych wytycznych - mówią lekarze rodzinni.

Lekarze rodzinni: do szczepień jesteśmy przygotowani tylko teoretycznie
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował, że szczepienia pierwszej grupy pacjentów (seniorów i m.in. mieszkańców domów pomocy społecznej) rozpoczną się 25 stycznia.

Lekarze alarmują, że nie wiadomo, jaka szczepionka trafi do przychodni, co z igłami, które - jak wskazują szpitale - są za krótkie i czy te odpowiednie trzeba kupić we własnym zakresie. Zastanawiają się też, jak będzie wyglądać dystrybucja szczepionek, zwłaszcza na wsiach i w małych miastach i co trzeba będzie zrobić, jeśli przychodnia nie wykorzysta wszystkich dawek, bo nie będzie w stanie.

- Ministerstwo Zdrowia zamiast robić wszystko, by szczepienia się zaczęły, pyta lekarzy np. czy w przychodni są łatwozmywalne powierzchnie i czy po szczepieniu będziemy dokładnie wietrzyć gabinety. Ostrzegamy: nowy wariant koronawirusa, który pojawił się w Wielkiej Brytanii, jest bardziej groźny, niż sądzono. Anglicy zmieniają plan szczepień. Chcą jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej obywateli. A tymczasem polski rząd śpi - ocenia cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Andrzej Masiakowski z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, lekarz rodzinny z Lubasza (Wielkopolskie), założyciel jednej z pierwszych praktyk lekarzy rodzinnych w Polsce.

Lekarz rodzinny Jarosław Król, prowadzący niewielką poradnię we wsi Tokary Pierwsze (Wielkopolskie), przyznaje, że sama atmosfera wokół szczepień na COVID-19 staje się coraz lepsza.

"Jak ktoś wątpi w sens szczepienia, to mówię: - A pamięta pan historię anestezjologa ze szpitala w Koninie, który zmarł na COVID-19? Albo sąsiada X? Żyliby, gdyby doczekali szczepień" - opowiada. I - jak mówi - ludzie najczęściej się z nim zgadzają.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum