×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze rodzinni apelują o sprzedaż szczepionek w przychodniach POZ. "Byłoby sprawniej i logiczniej"

Autor: oprac. MP • Źródło: Porozumienie Zielonogórskie/Rynek Zdrowia27 stycznia 2023 16:10

- Byłoby łatwiej, sprawniej i logiczniej, gdyby szczepionki przeciwko grypie były dostępne do kupienia także w poradniach POZ - lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmiany w organizacji i finansowaniu szczepień na grypę.

Lekarze rodzinni apelują o sprzedaż szczepionek w przychodniach POZ. "Byłoby sprawniej i logiczniej"
Lekarze rodzinni chcą sprzedaży szczepionek w przychodniach Fot. AdobeStock
  • Porozumienie Zielonogórskie apeluje do Ministerstwa Zdrowia o zmiany w organizacji i finansowaniu szczepień na grypę
  • Lekarze rodzinni zauważają, że w aptekach można kupić szczepionki przeciwko grypie i od razu się zaszczepić, ale nie we wszystkich
  • Stąd proponują, aby szczepionki przeciw grypie były dostępne do kupienia także w poradniach POZ, co ich zdaniem usprawniłoby szczepienia
  • Medycy wyliczają, że od września do końca grudnia w Polsce na grypę zachorowało prawie 2,5 mln. osób. To statystycznie najgorsza sytuacja od ponad 5 lat

Szczepienia przeciwko grypie w przychodniach POZ

- W aptekach można kupić szczepionki przeciw grypie i od razu się zaszczepić. Ale nie we wszystkich. Tymczasem w gabinetach POZ decyzją resortową wprowadzono inną organizację profilaktyki w tym zakresie - gorszą dla pacjenta, który po otrzymaniu recepty na szczepionkę musi iść po nią do apteki i wrócić do gabinetu zabiegowego, by ją przyjąć - zauważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze rodzinni podkreślają, że dla wielu pacjentów jest to "ścieżka zdrowia" i to tylko dla najwytrwalszych, a szczególnie trudna dla osób starszych, schorowanych lub z niepełnosprawnościami. Stąd apelują, że przed kolejną falą zakażeń potrzebne są rozwiązania lepsze, łatwiejsze i skuteczniejsze.

- My niezmiennie zalecamy szczepienia - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- To do nas pacjenci mają zaufanie, z nami się konsultują, radzą. My z nimi rozmawiamy, tłumaczymy, namawiamy i co? Wielu pacjentów wychodzi od nas z receptą i już nie wraca, bo szczepionek nie można kupić w gabinecie POZ - u nas są niedostępne. Pacjenci nie szczepią się też w aptekach, gdyż nie w każdej można to zrobić, zwłaszcza w małych miejscowościach. To ogromnie utrudnia nam pracę i działania profilaktyczne - tłumaczy.

Najgorsza statystyka zachorowań na grypę od 5 lat

Porozumienie Zielonogórskie wylicza, że pierwszy szczyt zachorowań na grypę za nami. Od września do końca grudnia w Polsce na grypę zachorowało prawie 2,5 mln. osób. Tylko w grudniu - ponad milion. Zmarło 26 osób.

Statystycznie to najgorsza sytuacja od ponad 5 lat. I choć teraz chorych jest wielokrotnie mniej, to eksperci przestrzegają - zawsze są dwa szczyty zachorowań na grypę. Kolejny przed nami, najprawdopodobniej po zakończeniu zimowych ferii w szkołach - czyli na przełomie lutego i marca.

Eksperci podkreślają, że na szczepienie nie jest jeszcze za późno. Warto zrobić to w każdej chwili, ale jak wskazują, chętnych jest wciąż mało, zaś w gabinetach POZ wciąż nie jest to możliwe. Tłumaczą, że byłoby łatwiej, sprawniej i logiczniej, gdyby szczepionki były dostępne do kupienia także w poradniach POZ.

- To zwiększyłoby liczbę szczepień. Czasem możemy to zrobić przy okazji wizyty z innego powodu albo gdy np. pacjent jest z dzieckiem czy wnuczkiem na wizycie u lekarza. My wykorzystujemy każdą okazję, by przekonywać do zabezpieczania się przed zakażeniami - dodaje Wojciech Pacholicki.

"Grypa to poważna, czasem śmiertelna choroba"

Medycy przestrzegają, że grypa to poważna, czasem śmiertelna choroba. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych lub ze współistniejącymi chorobami - nadciśnieniem, cukrzycą.

Zaostrza inne dolegliwości, może też powodować powikłania - zapalenie opon mózgowych, zapalenie wirusowe płuc czy mięśnia sercowego prowadzące do zaburzeń jego rytmu, a nawet do zgonu. Jest niebezpieczna dla dzieci, które często wymagają hospitalizacji, przez co w grudniu brakowało miejsc na oddziałach pediatrycznych i zakaźnych w całej Polsce.

- Dlatego już teraz Ministerstwo Zdrowia powinno wprowadzić zmiany w organizacji i finansowaniu szczepień na grypę. Póki nie jest za późno - podkreślają eksperci Porozumienia Zielonogórskiego. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum