Lekarze PPOZ zalecają zaszczepienie dzieci przed feriami

Autor: PAP • Źródło: PAP11 stycznia 2022 18:54

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zaapelowała do rodziców i opiekunów, by zaszczepili siebie i swoje dzieci przeciw COVID-19.

Lekarze PPOZ zalecają zaszczepienie dzieci przed feriami
Szczepienie, fot. Adobestock
  • - Zaszczepcie siebie i swoje dzieci. Nie pozwólcie, żeby wymarzone ferie otworzyły na oścież wrota piątej fali pandemii - apeluje prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka
  • Ferie nie wiążą się tylko z ochroną przed zimnem, ale także przed wirusem - podkreślają lekarze PPOZ
  • Apelują również, by dzieci z objawami infekcji nie wysyłać na wyjazdy na ferie

Koronawirus w Polsce. 11 stycznia duży wzrost liczby zgonów z powodu COVID-19

"Inspekcja farmaceutyczna powinna być głównym ekspertem legislacyjnym w obrocie lekami"

Ruch na świeżym powietrzu wciąż jest dobrodziejstwem

PPOZ podkreśla w komunikacie, że "nieocenionym dobrodziejstwem" podczas ferii - szczególnie dla młodego organizmu spędzającego długie godziny nad książkami czy przed komputerem - jest ruch na świeżym powietrzu.

- To świetna okazja na dotlenienie mózgu i poprawę kondycji fizycznej. Zachęcamy do zabaw na śniegu, ale radzimy unikać ryzykownych sytuacji. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań. Łyżwiarze powinni korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte tafle jezior, kanałów czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać - ostrzega prezes PPOZ.

W ferie warto chronić się przed zimnem i przed wirusem

Lekarze PPOZ podkreślają, że zbliżające się ferie, to nie tylko ochrona przed zimnem, ale przede wszystkim przed nieustannie mutującym się wirusem, który w każdej chwili może zaatakować.

- Nie jesteśmy przekonani, czy limity osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, obiektach sportowych (w przypadku osób niezaszczepionych) to najskuteczniejsze zabezpieczenie. Czy właściciele będą sprawdzać certyfikaty covidowe? Przecież nie ma takiego obowiązku. W poczuciu niedosytu pozostaje nam jedynie apelować o rozwagę i rozsądek. Do rodziców i opiekunów na obozach! Nie mieszajmy się w tłumach! Unikajmy skupisk osób, których nie znamy! Nie wysyłajmy na wypoczynek dzieci z objawami infekcji, sami również nie narażajmy innych, kiedy nie czujemy się najlepiej. Ale przede wszystkim szczepmy się, szczepmy naszych najmłodszych. Nie ma lepszego zabezpieczenia przed ciężkim przebiegiem choroby niż szczepionka przeciwko COVID-19! Drodzy dorośli, bądźcie odpowiedzialni! - apelują lekarze PPOZ.

Ferie zimowe 2022 - terminy

W tym roku terminy ferii zimowych zostały wyznaczone osobno dla poszczególnych województw. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki od 17 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego; od 24 stycznia do 6 lutego - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego; od 31 stycznia do 13 lutego - dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego; od 14 do 27 lutego - lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum