Lekarze PPOZ apelują o refundację szczepień przeciw grypie dla dzieci i seniorów

Autor: Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 16:23

O dalsze działania w zakresie refundacji szczepień przeciwko grypie dla dzieci do 6. roku życia oraz bezpłatnych szczepień dla seniorów 75 „plus” zwrócili się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ apelują o refundację szczepień przeciw grypie dla dzieci i seniorów
Fot. Shutterstock

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia od lat aktywnie działa w zakresie edukacji oraz promowania szczepień ochronnych w polskim społeczeństwie. Wielokrotnie w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy organizowało akcję bezpłatnych szczepień, do których zaprosiło przedstawicieli różnych grup społecznych, również seniorów - ze względu na wiek szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby oraz powikłania pogrypowe.

- W naszej ocenie bardzo dobrym rozwiązaniem było wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia 50-procentowej refundacji szczepień przeciw grypie u osób powyżej 65. roku życia. Uważamy, że kolejnym krokiem powinno być umieszczenie szczepionek przeciwko grypie na bezpłatnej liście leków dla seniorów 75 plus. Jesteśmy przekonani, że znacznie podniosłoby to odporność wśród najstarszych pacjentów - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

W tej sprawie PPOZ zwróciło się do Ministra Zdrowia.

- W całej rozciągłości popieramy „Apel środowiska lekarskiego do Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw grypie”, w opracowaniu którego braliśmy udział wraz z Radą Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Uważamy ponadto, że programem ochrony przed grypą i jej skutkami powinni być objęci również najmłodsi pacjenci. Dlatego ponownie zwracamy się do ministra zdrowia o refundację szczepień dla dzieci do 6. roku życia. W naszej ocenie jest to niezbędne dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju - apelują lekarze PPOZ.

Refundacja gwarantująca większą dostępność do szczepionek, zdaniem lekarzy PPOZ, musi iść w parze z bezpiecznym ich stosowaniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum