Lekarz o szczepionce Pfizera: "Fenomenalne! Ekstremalnie wysoka skuteczność

Autor: Jacek Wykowski • Źródło: Rynek Zdrowia07 maja 2021 15:01

"Ekstremalnie wysoka skuteczność, również wobec niepokojących wariantów koronawirusa SARS-2" - napisał o szczepionce Pfizera reumatolog Bartosz Fiałek.

Lekarz o szczepionce Pfizera: "Fenomenalne! Ekstremalnie wysoka skuteczność
Lekarz Bartosz Fiałek przytoczył wyniki najnowszego badania dot. szczepionki firmy Pfizer. Fot. PTWP
  • Lekarz Bartosz Fiałek opublikował wnioski z badań w "NEJM" nad skutecznością szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer
  • Ochrona przed ciężkim, krytycznym, śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez jakikolwiek wariant SARS-CoV-2 to aż 97,4 proc.
  • Lekarz ocenił całościowe wyniki badań jako "fantastyczne"

Fiałek powołał się na publikację w "NEJM", która mówi o badaniu skuteczności szczepionki na grupie 385 853 zaszczepionych.

Szczepionka Pfizer: "ekstremalnie wysoka skuteczność"

"Katar (to państwo), blisko 400 tysięcy zaszczepionych mieszkańców preparatem Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19, ekstremalnie wysoka skuteczność, również wobec niepokojących wariantów koronawirusa SARS-2" - pisze Bartosz Fiałek, omawiając publikację w czasopiśmie medycznym "The New England Journal of Medicine".

Wyniki ocenia jako "fantastyczne". "Skupię się na grupie osób, tzw. fully vaccinated, czyli w pełni zaszczepionych (osoba, która otrzymała 2 dawki preparatu mRNA przeciw COVID-19 i od podania II dawki minęło minimum 14 dni)" - czytamy. W dalszej części wpisu Fiałek podaje dane dotyczące skuteczności szczepionki Pfizer -BioNTech, także w kontekście różnych mutacji koronawirusa.

  • ochrona przed zakażeniem tzw. brytyjskim wariantem SARS-CoV-2 (B.1.1.7): 89,5 proc.
  • ochrona przed zakażeniem tzw. południowoafrykańskim wariantem SARS-CoV-2 (B.1.351): 75 proc.
  • ochrona przed ciężkim/krytycznym/śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez tzw. brytyjski wariant SARS-CoV-2 (B.1.1.7): 100 proc.
  • ochrona przed ciężkim/krytycznym/śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez tzw. południowoafrykański wariant SARS-CoV-2 (B.1.351): 100 proc.
  • ochrona przed ciężkim/krytycznym/śmiertelnym przebiegiem COVID-19 wywołanym przez jakikolwiek wariant SARS-CoV-2: 97,4 proc.

Inne szczepionki potrzebują osobnych badań

Jak ocenia lekarz, te rezultaty są potwierdzeniem przeogromnego sukcesu wynalazców metody mRNA oraz osób, które wykorzystały ją do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Fiałek, z uwagi na liczne pytania o analogiczne badania dotyczące innych szczepionek przeciw COVID-19, odpowiada, że na tę chwilę tak dokładne analizy, prowadzone na tak dużej grupie populacyjnej, oceniające właśnie ww. punkty końcowe, są jedyne i dotyczą preparatu Pfizer-BioNTech.

"Nie wiem, czy można je przekopiować w stosunku 1:1 w kontekście innych szczepionek przeciw COVID-19, ale wydaje się, że nie - każda potrzebuje osobnego raportu" - zaznacza w komentarzu do wpisu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum