• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarz, który podawał źle przechowywane szczepionki, przyznaje się do błędu

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 21:14

Dlaczego pan podawał szczepionki przeznaczone do utylizacji? - To był błąd. Nie powinien się zdarzyć. Warto wiedzieć, że za utylizację szczepionek płaci ten, kto je ma na stanie - wyjaśnia w wywiadzie dla DGP lekarz, kilkanaście lat w zawodzie, mieszkaniec małego miasta nieopodal Zielonej Góry.

Lekarz, który podawał źle przechowywane szczepionki, przyznaje się do błędu. Fot. Archiwum

Tłumaczy też, że szczepionek do utylizacji było dużo. Nie wie dokładnie, jaki to jest koszt, ale z informacji przekazanych mu przez kierownictwo wynika, że to nawet kilka tysięcy złotych. DGP informuje natomiast, że koszt utylizacji szczepionek w większości placówek, które je podawały, zamknąłby się w kilkuset zł.

Na pytanie, czy kierownictwo placówki wymuszało podawanie ludziom szczepionek do utylizacji, lekarz odpowiada, że ”szef mówił jedynie o bardzo dużych kosztach i o tym, że brakuje pieniędzy. - Personel - bo podawanie tych szczepionek to nie tylko sprawa lekarzy, lecz także pielęgniarek - decyzję podjął sam - przyznaje lekarz.

- Proszę sobie wyobrazić lokalną przychodnię albo mały szpital, które są wiecznie niedofinansowane. Naprawdę brakuje pieniędzy. A jeszcze trzeba zniszczyć leki, za co trzeba zapłacić. Nikt na tym nie korzysta - przekonuje rozmówca DGP i powołuje się na raport WHO z 2006 r., do którego odsyła Ministerstwo Zdrowia by wykazać, że przeterminowane szczepionki są pełnowartościowe.

Czytaj: Wiceminister zdrowia: nieodpowiednio przechowywane szczepionki były bezpieczne i skuteczne

- Po co więc procedura i mówienie oficjalnie, że nieodpowiednio przechowywane leki bezwzględnie trzeba zniszczyć? - pada pytanie.

- Ja wiem, gdzie jest granica między ostrożnością a zagrożeniem, a ktoś bez doświadczenia może nie wiedzieć. Powiedziałem już zresztą, że popełniłem błąd, bo tak powinienem leczyć siebie, a nie innych - mówi lekarz.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum