• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kurator od szczepień czeka rozmowa z wojewodą. Rzecznik rządu: żadne decyzje personalne nie zapadły

Autor: oprac. MP • Źródło: TVP1/Rynek Zdrowia10 stycznia 2022 09:47

Kurator oświaty wyraziła sprzeciw odnośnie szczepień dla nauczycieli. - Wypowiedź była bardzo nieodpowiedzialna. Liczę, że każdy kto chodzi do mediów ze strony urzędników, będzie bardziej frasobliwie się zachowywał - komentuje rzecznik rządu Piotr Müller. Kurator czeka rozmowa z wojewodą.

Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Goszczący w "Kwadransie Politycznym" w TVP1 rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do słów małopolskiej kurator Barbary Nowak w sprawie szczepień dla nauczycieli
  • Przypomnijmy kurator odnosząc się do obowiązkowych szczepień wśród nauczycieli nazwała je "eksperymentem"
  • Czy za słowa, które ostro skomentował również minister zdrowia Adam Niedzielski, kurator poniesie konsekwencje?
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał na antenie RMF FM, że dzwonił w tej sprawie do kurator, a ewentualne decyzje powinny zapaść "dziś, jutro najdalej" 

Kurator oświaty przeciwna obowiązkowym szczepieniom dla nauczycieli

W ostatnich dniach w mediach głośno zrobiło się na temat wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która w wywiadzie dla Radia ZET wyraziła swój sprzeciw wobec planowanych obowiązkowych szczepień dla nauczycieli przeciw COVID-19.

Wielu - w tym przedstawicieli obozu rządzących - domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec kurator. Czy Barbara Nowak odpowie za publiczne wyrażenie opinii w sprawie szczepień?

- Wypowiedź była bardzo nieodpowiedzialna i cieszę się, że jest autorefleksja ze strony pani kurator w tym zakresie. Natomiast żadne decyzje personalne nie zapadły. Wiem, że wojewoda małopolski ma w tym tygodniu - możne nawet dzisiaj - spotkać się z panią kurator, porozmawiać o tym wydarzeniu - powiedział na antenie TVP1 Piotr Müller, rzecznik rządu.

- Liczę przede wszystkim, że taka sytuacja się nie powtórzy. Liczę, że każdy kto chodzi do mediów ze strony urzędników, ze strony przedstawicieli instytucji państwowych będzie bardziej frasobliwie się zachowywał - dodał rzecznik.

Kurator oświaty o szczepieniach dla nauczycieli: to eksperyment

Przypomnijmy, że w piątek, 7 stycznia, goszcząca w Radiu ZET małopolska kurator oświaty Barbara Nowak pytana o ewentualny obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wśród nauczycieli odpowiedziała, że: "absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, by kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać".

- Uważam, że człowiek dorosły i wolny musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać. Jestem absolutnie przeciwna. Konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone - dodała Barbara Nowak.

"Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu"

Do słów kurator odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- O takich wybrykach słyszymy systematycznie, że od czasu do czasu znajduje się osoba, jeśli można tak powiedzieć oświecona, która uważa, że potrafi swoim nikłym autorytetem przeciwstawić się całemu światu nauki. Niestety, to są oczywiście kolejne wpadki, kolejne, że tak powiem niefortunne wypowiedzi - odpowiedział pytany na konferencji prasowej minister.

- Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość - podkreślił Adam Niedzielski.

"Nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki"

Kilka godzin po swojej wypowiedzi kurator Nowak zamieściła wpis na Twitterze odnoszący się do wygłoszonej opinii na temat szczepień przeciw COVID-19.

- Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego - napisała w piątek, 7 stycznia małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Dodajmy, że pytany w piątek o reakcje na wypowiedź minister Niedzielski przyznał, że "pani kurator powinna ponieść konsekwencje i że takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację". 

W poniedziałek, 10 stycznia, do wypowiedzi kurator odniósł się również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Pytany w rozmowie dla RMF FM czy Barbara Nowak powinna stracić stanowisko tłumaczył, że "to nie jest tylko decyzja ministra edukacji".

Minister przyznał, że tuż po wywiadzie udzielonym przez kurator zadzwonił do niej i skrytykował wypowiedź w sprawie szczepień. Dodał również, że ocena zachowania kurator będzie analizowana przez wojewodę małopolskiego.

- Myślę, że decyzja będzie dziś, jutro najdalej - doprecyzował termin Przemysław Czarnek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum