Kuczmierowski: w poniedziałek kolejna dostawa szczepionek firmy Pfizer

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 07:25

Według prezesa ARM Michała Kuczmierowskiego, w najbliższym tygodniu Agencja Rezerw Materiałowych rozdysponuje do wszystkich punktów szczepień ok. 420 tys. szczepionek.

Kuczmierowski: w poniedziałek kolejna dostawa szczepionek firmy Pfizer
Michał Kuczmierowski, prezes ARM Fot. Archiwum

- W poniedziałek rano dotrze dostawa około 380 tys. szczepionek Pfizer, które od razu trafią do dystrybucji. Dodatkowo dystrybuowane będą szczepionki Moderna, które już są w magazynach ARM. Planujemy dostawę szczepionek na drugie oraz pierwsze dawki. Pod koniec tygodnia do Polski spodziewamy się jeszcze dostawy 150 tys. szczepionek Moderna - poinformował prezes Agencji.

Podkreślił również, że punkty szczepień zobowiązane są do prowadzenia zapisów w e-rejestracji zgodnie z obowiązującymi limitami, wynikającymi z liczby szczepionek dostarczanych do Polski. Wskazywał, że przestrzeganie ich jest szczególnie ważne, by "nie generować zamieszania z przepisywaniem osób szczepionych na inne terminy".

Kuczmierowski zwrócił uwagę, że wymóg zapisywania pacjentów na szczepienia oraz limity zapisów i dostaw obowiązują od 15 stycznia i są regularnie komunikowane. - Liczba szczepionek zamawianych przez punkty szczepień powinna się pokrywać z liczbą osób zapisanych w systemie e-rejestracji - poinformował prezes ARM.

Kuczmierowski wskazywał również, że priorytetem są drugie dawki, więc każdy punkt tak powinien planować szczepienia, aby zmieścić się w ilościach szczepionek w cotygodniowych dostawach wynikających z powyższych limitów.

Szef ARM poinformował jednocześnie, że spośród 6 tys. punktów szczepień, ponad 5250 złożyło zamówienia poprawnie, zgodnie z limitami. Dodał, że wszystkie szczepionki dotrą do punktów szczepień we wtorek lub środę.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że około 750 punktów szczepień "złożyło dość nierealne zamówienia na szczepionki, kilkukrotnie czasami przekraczając limity". - Placówki te otrzymają szczepionki zgodnie z obowiązującymi limitami dostaw. Nie możemy wydać więcej szczepionek niż mamy, a limity wynikały z tego właśnie, ile tych szczepionek miało przyjechać - tłumaczył.

Dlatego - jak zaznaczył - punkty szczepień, które zapisywały pacjentów na szczepienia w swoich wewnętrznych systemach, przekraczając obowiązujące limity, będą musiały przełożyć tych pacjentów na inne terminy.

Zadeklarował również, że gdy sytuacja dostaw do Polski poprawi się, punkty szczepień zostaną poinformowane o możliwości składania większych zamówień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum