Kuczmierowski: w poniedziałek dostawa 320 tys. szczepionek od Pfizera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 08:40

W poniedziałek ma dotrzeć do Polski 320 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał, że do punktów szczepień trafi w tym tygodniu 308 tys. szczepionek na drugie dawki i około 180 tys. na pierwsze.

Kuczmierowski: w poniedziałek dostawa 320 tys. szczepionek od Pfizera
Michał Kuczmierowski, prezes ARM Fot. Archiwum

- W poniedziałek rano planowana jest dostawa 320 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech; w niedzielę trafiło do nas 42 tys. szczepionek od firmy Moderna - przekazał Kuczmierowski.

Dodał, że ze względu na ograniczenia i opóźnienia w dostawach w tym tygodniu nastąpi zmiana, jeśli chodzi o rozdysponowanie szczepionek do punktów szczepień. - Dawki na drugie szczepienie to nasz priorytet. Dlatego cześć dostaw z poniedziałku przenieśliśmy na wtorek, tak żeby mieć pewność, że transport od Pfizera dojedzie - wskazał.

- W tym tygodniu na drugie dawki wydamy do punktów szczepień 308 tys. dawek szczepionki. Ponadto około 180 tys. szczepionek na pierwsze dawki na szczepienia seniorów - zaznaczył prezes Agencji.

Kuczmierowski zwrócił też uwagę, że dzięki temu, iż od początku rozpoczęcia dostaw ARM dzielił i odkładał część dawek istniał bufor, dzięki któremu można było rozpocząć szczepienia populacyjne.

- Mamy nadzieję, że przyszłotygodniowa dostawa będzie zrealizowana bez niespodzianek - chcemy dokonywać jak najmniej zmian w harmonogramie szczepień populacyjnych - zaznaczył prezes ARM.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w niedzielę w rozmowie z Polsat News podkreślił, że mimo opóźnień i zmniejszenia dostaw zarówno przez koncern Pfizer, jak i Moderna, dzięki przyjętej strategii w Narodowym Programie Szczepień nie zmieniły się założenia - "do końca pierwszego kwartału chcemy zaszczepić około trzech milionów osób" - stwierdził.

- Mamy zagwarantowaną drugą dawkę dla każdego, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki - dodał.

- Natomiast nasze rezerwy się skończyły i kolejne opóźnienia, kolejne redukcje dostaw musiałby wpłynąć na harmonogram szczepień. Musielibyśmy po prostu część umówionych już szczepień seniorów odwoływać - mówił.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum