Kuczmierowski: mamy jeden z najniższych na świecie poziomów zutylizowanych szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 12:06

Martwi nas każda utracona szczepionka przeciwko COVID-19, ale mamy jeden z najniższych poziomów zutylizowanych szczepionek w UE i na świecie - poinformował we wtorek prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski: mamy jeden z najniższych na świecie poziomów zutylizowanych szczepionek
Dotychczas zutylizowano 1428 dawek szczepionek przeciwko COVID-19 Fot. szpitalmegrez.pl

Według raportu szczepień przeciwko COVID-19 na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/ zutylizowano 1428 dawek szczepionek na COVID-19.

- To jeden z najniższych poziomów, które notujemy w UE i na świecie. Francja zakłada straty na poziomie 30 proc. w niektórych scenariuszach - stwierdził szef ARM.

Co do możliwości szczepienia szczepionką przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca Kuczmierowski wskazał, że firma przyspiesza w tej chwili, jeśli chodzi o składanie swojego wniosku. - Czekamy teraz na decyzję Europejskiej Agencji Leków. Mamy również spotkania robocze, na których uzgadniamy, jak będą przyjeżdżać te dostawy - wyjaśniał.

- Możemy mówić o tym, co jest potwierdzone. Do końca stycznia mamy 840 tys. szczepionek Moderny i ok. 1,2 mln szczepionek Pfizera - zaznaczył.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum