×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Krosno Odrzańskie: akcja szczepień przeciwko wirusowi HPV

Autor: KLX/Rynek Zdrowia17 października 2013 14:30

Do końca listopada ma zakończyć się pierwsza cześć sczepień przeciwko wirusowi HPV, w ramach, której zaszczepione mają być dziewczynki z powiatu krośnieńskiego. Obecnie trwa weryfikacja dziewcząt.

Krosno Odrzańskie: akcja szczepień przeciwko wirusowi HPV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krośnieńskie starostwo powiatowe realizuje program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Powiecie Krośnieńskim. Szczepieniami przeciw HPV zostały objęte uczennice klas I gimnazjum (rok 2012/2013). Do akcji zakwalifikowano 214 dziewcząt z całego powiatu.

- Już po raz piąty realizujemy na terenie naszego powiatu szczenienia dziewcząt. Jest to temat niezwykle istotny ponieważ w Polsce umieralność właśnie na raka szyjki macicy to aż 50% kobiet,  które zachorowały na tę waśnie chorbę - mówił Starosta Robert Pawłowski.

Szczepionka powinna zostać podana kobietom, u których wykluczy się zakażenie wirusem brodawczaka, tym które nie rozpoczęły współżycia płciowego. Aby wytworzyć odpowiedni poziom przeciwciał musi zostać ona podana trzykrotnie.

Dziewczęta zostaną zaszczepione szczepionką przeciwko wirusom HPV 6, 11 oraz 16 i 18 czyli najbardziej onkogennym typom wirusa. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum